Nová „vakcína“ proti rakovině prostaty prodlužuje život

Nový lék proti rakovině prostaty prodloužil při pokusech pacientům s pokročilým stádiem této choroby život v průměru o čtyři měsíce. Bylo to oznámeno na konferenci Americké urologické asociace v Chicagu.

Podle lékařů jde o zcela nový přístup k léčbě této nemoci. Přípravek s názvem Provenge „trénuje“ imunitní systém pacienta, aby bojoval s nádorem. Je označován za „vakcínu“, i když nemoc spíš léčí, ne jí předchází. Vyrábí ho americká společnost Dendreon.
„Toto je skutečný start,“ řekl na konferenci v Chicagu urolog Paul Schellhammer z lékařské fakulty v Norfolku, který studii vedl.
Studie zahrnovala 521 mužů, u nichž byla už rakovina v pokročilém stádiu a kteří nereagovali na standardní hormonální léčbu. Provenge dostávaly dvě třetiny z nich, ostatní dostávali placebo. Muži z první skupiny žili v průměru ještě 26 měsíců, muži z druhé 22 měsíců. Po třech letech žilo z první skupiny 32 a z druhé 23 procent pacientů.
Čtyři měsíce se nezdá moc, ale je to víc než tři měsíce, které poskytuje Taxotere, jediná chemoterapie, která je (v USA) pro muže v této situaci schválena, napsala agentura AP, která o nové léčbě informovala. Podle ní ještě stále zbývá zjistit, zda Provenge nemá vedlejší účinky, které by zabraňovaly jeho schválení americkým Úřadem pro potraviny a léky (FDA). Ten před dvěma lety rozhodnutí o tom odložil a vyžádal si další důkazy bezpečnosti a účinnosti léku.
Rakovina prostaty je jeden z nejběžnějších druhů rakoviny u mužů. V České republice připadalo před čtyřmi lety 97 případů na 100.000 mužů.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.