Objednat se na vyšetření přes internet lze jen v 19 nemocnicích

Objednat se na vyšetření přes internet je možné jen v 19 nemocnicích v Česku. Konzultaci přes počítač pacientům pak nabízí jen 15 nemocnic. Vyplývá to z průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ). V ČR loni bylo podle ministerského seznamu zdravotnických zařízení 11 fakultních a 150 ostatních nemocnic. Své internetové stránky neměla jen jedna z nich, u pěti pak nefungovaly.

Nemocnic, které internetové objednání nabízejí, pomalu přibývá. V roce 2009 jich bylo jen devět, loni už o deset víc. Nejčastěji je možné se objednat přes on-line formulář jen na jedno vyšetření. Ve většině zařízení je to mamograf. Žádat lékaře o radu přes internet bylo loni možné u desetiny nemocnic, předloni jen u dvou procent. Ani jednu z těchto dvou možností neměli v loňském roce pacienti v Karlovarském a Ústeckém kraji. Vlastní web neprovozovala v Česku jen jediná nemocnice, a to v Pardubickém kraji.

Před pěti lety internetové stránky pacientům nabízelo 86 procent zařízení. Nemocnice postupně informace rozšiřují a doplňují. V roce 2008 žádná z nich třeba neměla na internetu anketu spokojenosti, loni se dala najít u sedmi procent zařízení.

Vyhledávač, díky němuž se mohou uživatelé dostat k požadovaným informacím, mělo jen 54 procent nemocnic. Proti loňsku se podíl mírně snížil. Na některých webech totiž nefungovaly. Nejčastěji tento nástroj mají nemocnice v Libereckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Naopak v Plzeňském kraji nepracoval na žádném nemocničním webu.

Cizojazyčnou verzi stránek nabízí ani ne čtvrtina nemocnic. Z nich valná většina poskytuje informace v angličtině. Pár zařízení má údaje v němčině. Dvě nemocnice v Praze a dvě v Plzeňském kraji informují v ruštině, jedna jihomoravská pak v italštině. „V Karlovarském, Ústeckém, Středočeském a Pardubickém kraji, se nenachází ani jedna nemocnice poskytující na svém webu jakoukoliv jazykovou mutaci,“ uvedli statistici.

Průzkum obsahu webů nemocnic se poprvé konal v roce 2004. Od té doby se opakuje pravidelně. Posuzuje se třeba to, zda nemocnice uvádí kontakty, ordinační a návštěvní dobu, poukazuje na práva pacientů či zveřejňuje snímky a mapky.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.