Prevence infekčních onemocnění prostřednictvím očkování má v Česku dlouhou tradici. Už v roce 1821 se v Česku začalo očkovat proti pravým neštovicím, v roce 1946 bylo zahájeno očkování dětí proti záškrtu a v roce 1947 začala vakcinace proti tuberkulóze (TBC). Základ dnešní vysoké proočkovanosti populace (kolem 98 procent) dalo před 50. lety pravidelné očkování dětí, které bylo zahájeno 1. ledna 1959.
Vyhláška ministerstva zdravotnictví číslo 207 z roku 1958 tehdy stanovila, že děti budou pravidelně očkovány proti TBC, záškrtu, tetanu, dávivému (černému) kašli, pravým neštovicím a dětské obrně. Česko, tehdy Československo, se v té době zařadilo také mezi první země na světě, které zavedly očkování takzvanou trivakcínou DITEPE (DI – difterie (záškrt), TE – tetanus, PE – pertuse (dávivý kašel).
Výsledkem celoplošného očkování byl rychlý pokles počtu dětí nakažených těmito chorobami. Dětský tetanus vymizel. Podobně i záškrt, proti kterému se očkovalo již od roku 1946, přitom ještě do roku 1952 bylo ročně záškrtem postiženo přes 9000 osob a umíralo na něj 300 nemocných.
U dávivého kašle bylo do roku 1958 hlášeno každoročně přes 30.000 případů onemocnění u dětí a více než 80 úmrtí ročně. Vysoká proočkovanost vedla koncem 70. let k snížení výskytu pertuse na minimum. Zákeřná nemoc, na kterou ve světě ročně umírají statisíce lidí, se však v posledních letech do Česka vrací. Letos od začátku roku do konce listopadu onemocnělo 599 dětí, čtyři a půl krát více než za stejnou dobu loni (v roce 1999 bylo evidováno 97 případů). Podle lékařů ovlivňuje zvýšenou nemocnost zřejmě to, že dětská populace mezi devátým a čtrnáctým rokem nemá už dost protilátek. Ministerstvo zdravotnictví proto nedávno rozhodlo o přeočkování dětí ve věku okolo 11 let.
Československo bylo dáváno za vzor v povinném očkování. Bylo dokonce prvním státem na světě, kde po zavedení celoplošné vakcinace v roce 1960 vymizela přenosná dětská obrna. Do té doby bývalo hlášeno 600 onemocnění a 50 úmrtí ročně.
Mezi největší úspěchy masivního očkování se řadí celosvětová likvidace varioly v roce 1979. V Česku skončilo pravidelné očkování proti pravým (černým) neštovicím v roce 1980.
Od roku 1969 se očkuje proti spalničkám a za posledních pět let nebyl zaznamenán jediný případ. Základ účinné prevence zarděnek dalo v roce 1982 očkování dvanáctiletých dívek, o čtyři roky později se pak rozšířilo na všechny dvouleté děti. Očkuje se proti příušnicím (1987), hemofilovému invazivnímu onemocnění (Hib, 2001) a jako velmi účinné je hodnoceno očkování proti virové hepatitidě B.
Rodiče si pro své děti vedle plošných, a tedy státem hrazených očkování, mohou zvolit i ochranu proti nebezpečné a život ohrožující pneumokokové infekci či meningitidě. Investovat do zdraví se jim vyplatí i v případě dnes již běžného očkování proti chřipce či klíšťové encefalitidě. Rozbíhá se i vakcinace proti lidským papilomavirům, která chrání před karcinomem děložního čípku, penisu a konečníku.
Obrovský přínos očkování, že vakcína chrání nejen očkovaného, ale i jeho okolí, zpochybňuje málokdo. Přesto má narůstající seznam celoplošného očkování i své odpůrce, kteří poukazují na vedlejší účinky a protestují proti zátěži dětí, očkovaných už od prvních měsíců po narození. Tady však už pomáhají moderní a šetrné očkovací látky jako hexavakcína, která ušetří až sedm aplikací, a od roku 2007 ji rovněž hradí stát. Mnozí rodiče kritizují i to, že na rozdíl od západní Evropy je vakcinace v Česku povinná a neúčast je trestná.
Ročně je v Česku hlášeno na 150.000 případů infekčních onemocnění, bez současného systému očkování by však toto číslo bylo dvojnásobné.
Vložit komentář