Kdo se snaží zhubnout, měl by ve stravě omezit tuky. Neměl by je ale podle nutriční terapeutky Věry Králové ze svého jídelníčku zcela vylučovat.
Tuky plní v těle řadu funkcí – jsou stavební složkou důležitých hormonů, pomáhají udržovat tělesnou teplotu a jsou nezbytné pro využití vitaminů rozpustných v tucích. Rady o zdravém stravování a volbě vhodných tuků jsou na internetové stránce www.zdravykorinek.cz.
„Při snižování příjmu tuků bychom se měli zaměřit na omezení skrytých tuků, které jsou v uzeninách, tučném mase, tučných mléčných výrobcích, sušenkách nebo dortech,“ řekla Králová. Z viditelných tuků by si člověk měl vybírat rostlinné, obsahují vícenenasycené mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro lidské tělo.
Zejména starší lidé mívají podle Králové k roztíratelným rostlinným tukům odstup. Pamatují ještě margariny z první poloviny 20. století, které sloužily jako levná náhražka másla. Výrobní technologie ale od té doby pokročily, některé tuky jsou obohacené o vitaminy či rostlinné steroly, které pomáhají snížit hladinu cholesterolu v krvi.
K dalším mýtům podle Králové patří, že zatímco máslo je přírodní, výroba roztíratelných rostlinných tuků je průmyslová. Mnohdy se objevuje také mylný názor, že rostlinné tuky jsou z ropy.
„Ve skutečnosti mají oba výrobky k přírodě stejně daleko, respektive stejně blízko. Zatímco výchozí surovinou margarinu je rostlinný olej, u másla je to mléko,“ uvedla odbornice na zdravou výživu. Podobná je podle ní i výroba – je založena na fyzikálních procesech. Rostlinné tuky se míchají z připravené směsi tukové a vodní fáze, směs krystalizuje a mechanicky se zpracuje hnětením.
Řada lidí se podle Králové domnívá, že rostlinné tuky by měli jíst jen nemocní lidé, zdraví lidé je nepotřebují. „Zdraví máme jenom jedno a musíme se snažit, abychom si je udrželi. Prevence formou zdravého životního stylu zahrnuje konzumaci rostlinných tuků a omezení tuků živočišných. Významně tím klesá riziko nemocí srdce a cév, na něž umírá polovina Čechů,“ dodala odbornice.
Vložit komentář