Odbornice: Kdo chce zhubnout, měl by omezit tuky

Kdo se snaží zhubnout, měl by ve stravě omezit tuky. Neměl by je ale podle nutriční terapeutky Věry Králové ze svého jídelníčku zcela vylučovat.

Tuky plní v těle řadu funkcí – jsou stavební složkou důležitých hormonů, pomáhají udržovat tělesnou teplotu a jsou nezbytné pro využití vitaminů rozpustných v tucích. Rady o zdravém stravování a volbě vhodných tuků jsou na internetové stránce www.zdravykorinek.cz.

„Při snižování příjmu tuků bychom se měli zaměřit na omezení skrytých tuků, které jsou v uzeninách, tučném mase, tučných mléčných výrobcích, sušenkách nebo dortech,“ řekla Králová. Z viditelných tuků by si člověk měl vybírat rostlinné, obsahují vícenenasycené mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro lidské tělo.

Zejména starší lidé mívají podle Králové k roztíratelným rostlinným tukům odstup. Pamatují ještě margariny z první poloviny 20. století, které sloužily jako levná náhražka másla. Výrobní technologie ale od té doby pokročily, některé tuky jsou obohacené o vitaminy či rostlinné steroly, které pomáhají snížit hladinu cholesterolu v krvi.

K dalším mýtům podle Králové patří, že zatímco máslo je přírodní, výroba roztíratelných rostlinných tuků je průmyslová. Mnohdy se objevuje také mylný názor, že rostlinné tuky jsou z ropy.

„Ve skutečnosti mají oba výrobky k přírodě stejně daleko, respektive stejně blízko. Zatímco výchozí surovinou margarinu je rostlinný olej, u másla je to mléko,“ uvedla odbornice na zdravou výživu. Podobná je podle ní i výroba – je založena na fyzikálních procesech. Rostlinné tuky se míchají z připravené směsi tukové a vodní fáze, směs krystalizuje a mechanicky se zpracuje hnětením.

Řada lidí se podle Králové domnívá, že rostlinné tuky by měli jíst jen nemocní lidé, zdraví lidé je nepotřebují. „Zdraví máme jenom jedno a musíme se snažit, abychom si je udrželi. Prevence formou zdravého životního stylu zahrnuje konzumaci rostlinných tuků a omezení tuků živočišných. Významně tím klesá riziko nemocí srdce a cév, na něž umírá polovina Čechů,“ dodala odbornice.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.