Stále víc lidí bolí záda, je to i problém dětí

Do ordinací lékařů přichází stále víc lidí s bolavými zády. Je to tím, že lidé dvě třetiny dne prosedí a mají málo pohybu. Špatné držení těla, které bývá základem bolavých zad, přitom lékaři stále častěji pozorují u dětí. Trend už je dokonce tak daleko, že dítě, které by v držení trupu nedělalo chybu, je výjimkou, řekla primářka Aranka Korvasová z Masarykova onkologického ústavu v Brně.

„Já jsem snad ještě neviděla dítě, na kterém bych nenašla nějaký prvek z vadného držení těla, což je strašné,“ řekla lékařka. Podle ní to bohužel platí i o dětech, které sportují. Často proto, že s nimi trenéři zanedbají protahování. Další děti se zase nehýbou vůbec, hodiny prosedí u počítače, a mají tak základ pro bolesti zad v dospělosti.

Problémům s držením těla a bolestí zad se odborníci budou věnovat i na letošním zdravotnickém veletrhu na brněnském výstavišti. Lidem tam chtějí radit, jak správně sedět, jak cvičit, nebo jaké vlastnosti by mělo mít správné lůžko.

Kromě rehabilitace budou onkologové na výstavišti propagovat své preventivní programy. Podle ředitele onkologického ústavu Jiřího Vorlíčka se lidé často ptají na pokroky v onkologii z hlediska léčby. „Já jim vždycky říkám, že pokroky jsou obrovské, ale že daleko víc je potřeba udělat pro prevenci,“ řekl Vorlíček. Základem je podle něj, byť to zní banálně, nekouřit, nemít nadváhu a hýbat se. „Kdyby všichni přestali kouřit, tak během 20 let by třetina onkologů byla bez práce,“ uvedl.

Podle Vorlíčka by také lidé neměli podceňovat zdravotní obtíže a když je něco bolí, neodkládat návštěvu lékaře. Důležitá jsou i preventivní vyšetření. Pro zcela zdravé lidi nabízí ústav preventivní prohlídku. Je placená, vyšetření přijde asi na 2500 korun. Když ho však člověk absolvuje s negativním výsledkem, má jistotu, že se mu v těle nerozvíjí nádor. Naopak pokud u něj lékaři rakovinu zjistí, zvyšuje se šance na vyléčení. Mnohdy je prognóza tak dobrá, že se může nemocný zcela vyléčit.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.