Odborníci: Životní těžkosti lidi spíš sbližují

Finanční krize je podle odborníků zatěžkávací zkouškou mezilidských vztahů. Kde je vztah v pořádku, společné starosti spíš sbližují, ale kde je skrytý konflikt, začne se projevovat mnohem zřetelněji, řekl manželský poradce Petr Šmolka. Podle většiny oslovených psychologů a psychiatrů ubylo lidí, kteří se na poradny obracejí s jinými problémy než finančními.

V krizi se zhoršuje nálada populace, zvyšuje se spotřeba alkoholu, stoupá počet psychických onemocnění včetně sebevražd, což se zdá, že už nastává, protože psychiatrická pracoviště jsou plná lidí s nejrůznějšími problémy, řekl psycholog Slavomil Hubálek. Přesné statistiky však ještě nejsou. Očekává i předstírání nemoci u lidí, pro něž bude neschopenka výhodnější než nezaměstnanost.
Citelně pociťují dopady krize lidé v oblastech, kde se nejvíce propouští. Například Českolipsko postihlo krachující sklářství i útlum automobilového průmyslu. „Lidé, kteří cítí dopady toho propouštění na Novoborsku, těch chodí víc, to zřetelně cítíme,“ řekl Ladislav Hnídek z Psychiatrického sanatoria v České Lípě. Odhaduje, že jejich počet stoupl v posledních měsících asi o třetinu. Ale lidí, kteří mají třeba partnerské problémy, chodí podle něj méně. „Životní těžkosti lidi spíš stmelují,“ míní.
Na konci března bylo na Českolipsku 6700 nezaměstnaných na 338 volných míst, přičemž míra nezaměstnanosti tam činila 12,3 procenta. Spousta lidí, kteří byli zaměstnáni celý život, teď najednou musejí hledat, jak se uživí, už to je ohromný náraz na psychiku, řekl českolipský psycholog Miroslav Hudec.
Jako příklad uvedl sklářskou společnost Crystalex, která byla ještě loni největším zaměstnavatelem v dvanáctitisícovém Novém Boru. V podniku pracovalo na 1300 lidí, z toho zhruba 600 obyvatel Nového Boru. Výroba se zastavila na počátku ledna, většina pracovníků už sama odešla nebo dostala výpovědi.
„Těm lidem se vlastně zhroutil celý svět. Další věc je, jak se u nás dívá na lidi, kteří žijí na podporách – jako na parazity,“ řekl Hudec. Lidem postiženým nezaměstnaností se nabízí rekvalifikace, součástí jsou i motivační kurzy, které se snaží dodat sebedůvěru. Ale i kdyby akutní pomoc potřebovala jen desetina z nich, tak je to nezvládnutelné, uvedl.
„Ze zahraničí, například ze Spojených států, jdou zprávy, že se počet klientů v krizových centrech třeba zdvojnásobil nebo znásobil,“ řekl předseda České psychiatrické společnosti profesor Jiří Raboch. Potvrdil, že Praha nepociťuje příliš dopady krize, avšak případná ztráta zaměstnání je především pro muže naprosto zásadní věc. „Pakliže ten životní stav narušuje jeho běžný způsob života, běžnou komunikaci s rodinou, s přáteli, narušuje jeho zájmy, pracovní výkonnost, tak v tom případě by měl vyhledat odborníka,“ doporučil Raboch.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.