Za posledních 20 let se v českých domácnostech téměř zdvojnásobily počty psů a koček. Více přitom přibývá koček. Podle odborníků na to má vliv menší náročnost chovu. Zatímco v minulosti lidé psy a kočky krmili systémem „co dům dal“, dnes je 65 procent z nich krmeno nutričně vyváženým krmivem, které je pro ně daleko vhodnější.
Trendem posledních let je zdravý životní styl, který přenášejí majitelé na své zvířecí miláčky. „Všechno souvisí se vztahem člověka ke zvířeti. Neříkám, že před rokem 1989 byl horší, bylo to spíš ovlivněno tím, že chovatelé neměli přístup ke kvalitním recepturám,“ řekl veterinář a odborník na výživu psů a koček Leoš Železný.
Kočku, která je výhradním masožravcem, by majitelé neměli krmit ‚svíčkovou se šesti‘, i když je to podle nich to nejlepší jídlo na světě. Nejenže z toho může mít zvíře vážné zdravotní problémy, ale prý mu to ani nechutná. Pes, který má sklony k všežravosti, je v tomto směru flexibilnější. Železný dokonce tvrdí, že ze psa lze udělat vegetariána.
Chovatel by měl své zvíře krmit potravou s recepturou, za jejímž vývojem stojí kvalitní značka s vlastním výzkumným centrem. Obvykle nabízejí různě zaměřené řady. Ve složení je prý velký rozdíl mezi stravou vhodnou pro kojící fenu a psa-seniora. Taková fena vydá až čtyřikrát více energie než starší psí jedinec. Totéž platí u koček. Na trhu tak jsou řady pro takzvané zvířecí adolescenty, dospělé, březí či kojící samice a seniory.
Vhodné krmivo by mělo zohledňovat také stupeň zátěže zvířete. Pokud má člověk doma takzvaného gaučáka, zatímco soused chová lavinové psy, bude jejich energetický výdej naprosto odlišný.
Podle Miroslava Svobody, přednosty Kliniky chorob psů a koček Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, by mělo platit, že s cenou roste kvalita. „I když například u kočičího žrádla se setkáváme s předraženými produkty. Firmy totiž hřeší na to, že majitel koupí spíš středně velká balení než výhodné multipacky,“ vysvětlil.
Někteří výrobci podle Svobody také kalkulují s mlsností, a tak jídlo úmyslně trochu přesolí a přidají víc tuku, což jsou hlavní lákadla pro chuťové pohárky vybíravých zvířátek. Chovatelé by totiž apetit svých miláčků měli respektovat. Například kočky bývají extrémně vybíravé a tvrdohlavé. Na rozdíl od psů, kteří jsou schopni spořádat dvacetikilový pytel granulí, by měly mít celodenní přístup k jídlu. „Jedí po malých dávkách celý den,“ uvedl Železný. Svoboda doplnil, že i u koček se může objevit to, co lékaři nazývají bulimií. „Takže i kočka se neovládne a sežere, co najde,“ dodal.
Podle odborníků je zajímavé sledovat složení jednotlivých typů plemen a ras. Počet společenských plemen stoupá, u psů jsou oblíbenější labradoři, retrívři nebo teriéři, zatímco v útlumu jsou vlčáci či lovečtí psi. U koček sice stále převažuje kočka domácí, ale objevovat se začínají i jiné druhy. Změna je to logická. Zatímco v minulosti si lidé pořizovali domácí zvířata z praktických důvodů, dnes je chovají jako domácí mazlíčky.
Vložit komentář