Opět hubneme do plavek?

Překlopil se nám čas do letního a je nejvyšší čas pomýšlet, jak budeme vypadat v letních topících a šatičkách, neřku-li v plavkách. Čas diet je velmi rozporuplným tématem, které nemá jen svá pozitiva, ale i mnoho negativ. V průběhu roku i měsíce totiž hmotnost člověka, zejména ženy kolísá, ale jen trvalý zdravý životní styl může uchránit před jojo efektem, který vyplývá se sezonních diet!

Vývoj člověka probíhal po statisíciletí v úzkém sepětí s přírodou. Na podzim je nejkvalitnější strava, plná přirozených živit. Měla za úkol zabezpečit organismus na dobu zima a časného jara, kdy je vitaminů a mikronutrientů v přirozené stravě nedostatek. Z toho vyplývaly i lidové zvyky, například hodování na přelomu roku (i když s opulentními hostinami současné doby neměly nic společného), o masopustu (po němž následoval čtyřicetidenní půst do Velikonoc). Doba zimy a časného jara byly i obdobím, kdy bylo nutné chránit se tukovou vrstvou proti chladu. S příchodem jara se staří hospodáři vydávali na pole za tvrdou fyzickou prací, a tukové zásoby se rázem rozplynuly. My jsme po předcích zdědili „biorytmy“, i když pracujeme zpravidla v kancelářích se stejným sedavým způsobem po celý rok. Po celý rok bychom tedy měli dodržovat stejná pravidla zdravého životního stylu.

Výjimečné „hříšky“ nejsou až tak na škodu, ale soustavná konzumace sladkostí a nápojů s cukrem, alkoholu, smažených brambůrků a druhotně upraveného masa (paštik, uzenin, jídel rychlého občerstvení apod.) vedou nejen ke kilogramům navíc, ale i k mnoha civilizačním chorobám a pochopitelně k špatné náladě až k depresi.

Pokud po zimě přibyla dvě až tři kila, tak to spraví pravidelné vycházky, jízda na kole a rozumná životospráva. Ukázala-li ručička vah více, je lépe vyhledat skutečné odborníky, kteří poradí se zdravým životním stylem. Pozor na tzv. poradce zdravé výživy, jejichž kvalifikace spočívá v několika hodinách internetového kurzu a jejichž cílem je prodat zaručeně spolehlivý prostředek na zhubnutí. Odborníci, kteří mají patřičnou kvalifikaci, jsou nutriční terapeuti nebo lékaři, kteří mají zázemí v klinickém pracovišti.

Pokud se tedy před sezónou dostat do formy, odborníci z projektu OB FIT vám doporučují desatero chytrého hubnutí:

 1. Učiňte správné rozhodnutí. Vše pochází „od hlavy“ a bez toho, abyste to měli v hlavě „srovnané“, to půjde velmi špatně.

 2. Plánujte: program, nákup, jídelníček, pohyb, práci i odpočinek. Vše by mělo být v rovnováze!

 3. Jezte pravidelně a často malé porce kvalitního jídla a vychutnejte si každé sousto!

 4. Nevynechávejte jídla a dopřejte si dopolední i odpolední malou svačinku. Můžete však odlehčit večeři!

 5. Dbejte na kvalitu jídla – dostatek bílkovin (mléčných, drůbežích, rybích), sacharidy by měly být ve formě složených cukrů (s nízkým glykemickým indexem), optimální jsou cukry společně s vlákninou (ovoce). Tuky volíme raději rostlinné, optimálně olivový a slunečnicový olej. Vyhýbáme se ztuženým margarínům.

 6. Ke každému hlavnímu jídlu si dáme pořádnou porci zeleniny. To je jediný druh potravy, kterou můžeme jíst bez omezení!

 7. Pravidelný pohyb! Více se spaluje při aerobním pohybu, ale v poslední době se množí důkazy i o prospěšnosti kondičního posilování, díky kterému si budujeme aktivní svalovou hmotu. To je orgán, který nejenže spaluje i v klidu, ale je i hormonálně aktivní! Díky jeho působení se pravděpodobně mění „bílé“ tukové buňky na „béžové“, či „hnědé“, které pomáhají organismu se tukových zásob zbavovat. Bílé tukové buňky jen tuk hromadí, ty barevné obsahují mnoho nitrobuněčných struktur, které jsou metabolicky aktivní.

 8. Dostatek odpočinku je nezbytná podmínka výkonnosti ve dne. A to jak duševní, tak fyzické. Nedostatek spánku vede k přibývání na hmotnosti, depresím, úzkosti, srdečně-cévním chorobám, úrazům a mnoha dalším onemocněním.

 9. Boj proti stresu. Tím je ohrožen každý současný člověk. Záleží však na tom, jak si život uspořádáme, jak si stanovíme žebříček priorit, abychom se zbytečně nehnali za nedosažitelným (i v případě hmotnosti – jen 1 % ženské populace může mít míry 90 – 60 – 90, aniž by to ohrozilo jejich zdraví).

 10. Nebraňme se poznávání nových potravin i receptur. Objevte kouzlo luštěnin, dýně, mořských ryb, fenyklu, červené řepy. Pokud vám nebudou chutnat, vyzkoušejte něco jiného, specificky a nezaměnitelně svého!!

5 komentářů “Opět hubneme do plavek?”

 1. Karolína 21.8.2014 10:54

  S hubnutím problém nemám. Skoro celý život přes týden nesnídám, večer si dám čas od času i něco sladkého. Ale pozor, velice důležitý je pohyb – cvičím asi 4x do týdne.

  • Souhlasím s Vámi, že pohyb je při udržení váhy nebo při její redukci důležitý. Ale 70% úspěchu je ve správném stravování. Snídani bych tedy rozhodně nevypouštěla.

  • Blanka V. 8.1.2015 15:27

   To se máte. Mně stačí projít kolem cukrárny a hned mám kilo nahoře.

 2. Máme začátek roku, tak třeba to letos stihneme do těch plavek zhubnout 🙂

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.