Otázky kolem HPV

Otázka

Mám HPV virus a jdu na chirurgické odstranění. Jak dlouho po zákroku bude trvat rekonvalescence? Jsem od ted přenašečkou do konce života? Nevím, jestli je můj přítel přenašeč, nebo jsem to chytla už před tím. Mužu s ním ted ještě spát? Jsem z toho dost zoufalá.

Odpověď

Nezoufejte. S HPV se potká asi 80 % sexuálně aktivních lidí. Není podstatné, kdy a od koho jste HPV „chytila“. Znám i lidi, kteří se nakazili nesexuální cestou.

Předpokládám, že jdete na odstranění genitálních bradavic, není to příjemné, rekonvelescenec je podle citlivosti a velikosti nálezu v řádu dnů. Lepší než chirurgické ostranění je krém imiqiumod (Aldara), kterou může předepsat kožní lékař, ale není hrazená ze zdravotního pojištění. Po chirurgickém odstranění se bradavice rády vrací. Ve většině případů imunitní systém HPV časem eliminuje. Vzhledem k tomu, kolik lidí je „infikovaných“ žijte po zhojení dále normálním sexuálním životem. Možná bych uvažovala o očkování kvadrivalentní vakcínou, která zabrání reinfekci a infekci dalšími typy HPV.

Pokud jdete na ošetření pro lézi děložního čípku, pak vás poučí gynekolog. HPV má mnoho typů a může působit vícero onemocnění. Z vašeho mailu přímo nevyplývá, o jaké onemocnění jde.

Další informace můžete najít třeba na www.hpv-college.cz