Pacientům má pomoci s výběrem lékaře nový portál

Pomoci pacientům s výběrem lékařů a zdravotnických zařízení má za cíl nový portál www.toplekar.cz. Zájemci tam podle autorů bezplatně naleznou jak doporučení od samotných lékařů, kteří uvádějí, na jakého kolegu by se sami obrátili, tak pacientů. Seznam na portálu, který byl spuštěn v pondělí, vychází z veřejných databází lékařů.

Doktory do něj tvůrci portálu postupně vkládají; zatím jich doporučení dostalo 750. Za několik měsíců by údaje měly být detailnější a komplexnější. Autoři upozorňují, že ambicí ale není dělat žebříček lékařů.

„Oslovili jsme významnou část lékařů a vybídli je, aby sami označili své, zejména odborně respektované kolegy,“ řekl autor projektu Jaroslav Klapal. „To, o co nám šlo, je zpřístupnit pacientovi pohled odborníků z prostředí, ve kterém se denně pohybují,“ dodal. Portál představil v době, kdy jsou lékaři v ostrém sporu s ministerstvem zdravotnictví kvůli platům a hrozí odchodem ze země.

Portál, který podává též informace o nemocech, laboratorních vyšetřeních, první pomoci, pojišťovnách a podobně, podpořili přední lékařští specialisté – onkolog Pavel Klener, děkan 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity Tomáš Zima a přednosta kliniky anesteziologie a resuscitace motolské nemocnice Karel Cvachovec. Stali se partnery portálu.

„Projekt pomůže vyhledat lékaře, který má důvěru kolegů,“ uvedl Klener. „Upřímně řečeno, jestliže nejste schopen hodnotit svého kolegu, kdo vám bude věřit ve vaší vlastní práci,“ uvedl Cvachovec. „Pro veřejnost je důležité, že je projekt nekomerční,“ řekl Zima.

V Česku je asi 45.000 lékařů a 28.000 zdravotnických zařízení, přiblížil Klapal. Zájemcům se při hledání lékařských specialistů zobrazí, zda byl někým ohodnocen. U lékaře, jehož doporučí některý z kolegů, se při hledání objeví ikona s názvem Top lékař. Který to byl, však hledající neuvidí. Na rozdíl od pacienta však mají náhled dovnitř systému sami lékaři.

Projekt hodnotící péči lékařů není úplnou novinkou. V minulosti byl zveřejněn například žebříček nemocnic, jehož autoři zkoumali v celonárodním měřítku spokojenost jejich pacientů a zaměstnanců.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.