Pocit cizího tělesa v krku

Otázka

Zdravím, je mi 14 let a už zhruba 2 týdny mám pocit jako bych měl v krku… já nevím, třeba kousek řízku, co uvízl někde u ohryzku, prostě pocit tělesa v krku. Asi 2 měsíce jsem tak jako, více méně kouřil, když to sečtu, tak 25 cigaret dohromady. Obávám se rakoviny hrtanu (vím, moje blbost).

Ale už asi 2 roky mám detoxikaci, nevím co je na tom pravdy, ale četl jsem, že mezi příznaky detoxikace patří i vyschlost v ústech a divný pocit v krku a přesně to mám, nevíte, co mám dělat? Nebo jestli je to něco smrtelně vážného? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Mohu tě uklidnit, 25 cigaret rakovinu hrtanu nevyvolá, ale normální je nekouřit! Nejen proto, že z dlouhodobého hlediska vede kouření asi ke 160 onemocněním, zkracuje život o 15 let, ale hlavně to je hodně neatraktivní a kouření řadí člověka do nižší sociální skupiny.

Nevím, co nazýváš detoxikací. Z medicínského hlediska se detoxikuje jenom při otravách (třeba alkoholem). V těle se samo od sebe žádné škodliviny nehromadí (kromě dehtu v plicích při kouření). Tzv. detoxikace je jen trik, jak prodat potravní doplněk, metodu atp.

Pocit cizího tělesa v krku může provázet choroby z nachlazení, drobné poranění (po polknutí něčeho tvrdého – třeba pecky, kůstky). Jsem přesvědčena, že o nic smrtelného nejde. Pro uklidnění zajdi na ORL (ušní, nosní krční), aby se ti podívali do krku, co může být příčinou potíží.