Podle vědců otylí kamarádi jedí víc, konzumují-li jídlo spolu

Obědváte-li s obézními přáteli, mějte se na pozoru! Ze studie amerických vědců vyplývá, že obézní děti a teenageři jedí víc, zasednou-li ke stolu s kamarády s nadváhou, než když jedí společně se štíhlejšími vrstevníky. Napsala to agentura Reuters.

Badatelé z Newyorské státní univerzity v Buffalu si vzali na mušku skupinu devíti – až patnáctiletých dětí a zjistili, že všechny bez ohledu na váhu mají tendenci jíst víc, občerstvují-li se s kamarády, než když jedí s neznámými vrstevníky. Nejvyšší příjem kalorií ale zaznamenali, když obézní dítě posvačilo s rovněž obézním kamarádem.
Toto vědecké zjištění, uveřejněné v odborném časopise American Journal of Clinical Nutrition, osvětluje úlohu vlivu přátel na to, jak moc děti jedí a případně to, kolik váží.
Podle badatelky Sarah-Jean Salvyové, profesorky pediatrie na Newyorské státní univerzitě, není nikterak překvapivé, že děti jedí víc, když jsou s přáteli než ve společnosti cizích lidí. Stejný model podle ní byl zjištěn u dospělých, což lze vysvětlit tím, že v přítomnosti neznámých lidí jsou rozpačitější.
Salvyová a její kolegové si ke studii vybrali 23 otylých a 42 normálně vážících dětí a teenagerů, které nechali strávit 45 minut buď s kamarády, nebo s neznámými vrstevníky.
Každá dvojice dostala pro zábavu hry, puzzle a knihy spolu s miskami chipsů, sušenek, mrkve a hroznů. Vědci pak zjistili, že dvojice kamarádů spořádala víc kalorií než páry těch, kteří se navzájem neznali. Kromě toho otylí přátelé zkonzumovali nejvíc  – v průměru 738 kalorií, zatímco bylo-li obézní dítě spárováno s přiměřeně vážícím kamarádem, dosáhl příjem kalorií hodnoty 444.
Pokud bylo normálně vážící dítě v páru s kamarádem, přijalo v průměru asi 500 kalorií, a to bez ohledu na kamarádovu váhu.
Je také známo, že mnohé děti a teenageři se „opičí“ po přátelích, jde-li o kouření a pití alkoholu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.