Popáleniny od sluníčka

Otázka

Dobrý den, je mi 23 let. V červnu jsem utrpěla na rukou popáleniny od sluníčka – silné začervenání, ruce druhý den otekly. Oteklá místa jsem 3 dny chladila studenými obklady, než ustoupilo teplo z rukou. Dále jsem je 3,5 týdne mazala Pantenolem. Poté na radu praktického lékaře jsem jej vyměnila za Calcium Panthotenate, kterým jsem se mazala další 3 týdny. A nyní používám 2 týdny Bepanthen mast. Praktický lékař mi řekl, že se to bude hojit dlouho. Jelikož ruce na popálených místech mají doma narůžovělou barvu, ale venku mi fialoví, tak jsem zašla také k dermatologovi, který mi řekl, že je to mramorová kůže, ale na internetu jsem se dočetla, že se mramorová kůže projevuje fialověním v chladu a mě ruce fialoví, i když mám na sobě tričko s dlouhým rukávem, slabou bundičku a venku je 20°C.

Odpověď

Nemůže to být stále ještě reakce kůže na popáleniny, když ji ještě nemám zahojenou? Myslíte si, že se to samo srovná, nebo si mám koupit nějaký přípravek? Nebo zajít k jinému lékaři, aby se mi na to znova podíval? Nebo mi ty ruce budou fialovět už napořád? Jsem z toho zoufalá, prosím o radu.

MUDr. Marta Šimůnková:
Na dálku těžko posoudit, ale dělá to na mne dojem, že jde o reakci cév na změny teplot. Mramorová kůže má příčinu v odlišné reakci cév. Zkusila bych nějaký volně prodejný přípravek s ginkgo bilobou, zvýšit příjem vitaminů (A, C, E) a zinku. Pokud se stav do měsíce nezlepší, pak bych doporučovala vyhledat lékaře.