Potíže po prodělané embolii

Otázka

Dobrý den, je mi 68 let, v roce 1998 jsem prodělala rozsáhlou plicní embolii bez prokázané příčiny. Byl mi do žíly dáván Heparin. Před propuštěním mi udělali kontrolní CT a mám ve zprávě napsáno, že stav je zlepšen. Cítila jsem se dobře. Nyní jsem byla na hysteroskopii a prodělala jsem druhou plicní embolii, když jsem byla na JIP, tak ještě plicní infarkt. Píchali mě Clexane. Po propuštění beru Warfarin 5. Už mi nedělali při propuštění kontrolní CT, jaký je stav.

Odpověď

Byla jsem propuštěna 2. 10. 2009 a mám potíže s dechem při chůzi do schodů. Dnes jsem šla na autobus a musela jsem ho dobíhat, a to jsem měla i bolest na hrudi. Když jsem vystoupila, bylo mi slabo a jako by mě nohy nenesly. Do dnešního dne ještě nemám závěrečnou zprávu z nemocnice, takže nemohu popsat podrobněji. Z nemocnice jsem odcházela celkem nepoučená, jak se chovat, jestli už mohu cvičit atd. Mám strach, jak to bude s trháním zubů, anebo co si mohu vzít při bolesti páteře, která se mi dost často zablokuje. Myslíte, že by se mi mohla to embolie vrátit, když mám tyto potíže, anebo nemám tromby rozpuštěné? Také jsem četla na www.warfarin.wz.cz, že se má jíst střídmě všechno, že na západě takto postupují. Že když se omezí zelenina, tak nám to může ublížit. Děkuji za odpověď.

MUDr. Marta Šimůnková:
Když se bere Warfarin, je dobré omezit jídla s vyšším obsahem vitaminu K, ten ruší účinky Warfarinu. Budete muset chodit na sledování účinků Warfarinu (INR). Zatím určitě buďte v klidu, zaurgujte zprávu z nemocnice, navštivte svého praktického lékaře. Víc vám nemohu na dálku poradit.