Přes 1300 lidí v ČR trpí krevní nemocí, v těle se hromadí železo

Přes 1300 Češek a Čechů trpí krevní nemocí a v těle se jim po transfuzích hromadí železo. Jeho nadbytek způsobí u poloviny selhání srdce, může také poškodit játra, štítnou žlázu, u žen vaječníky a u mužů varlata. Pacienti jsou v národním registru nemocných s myelodysplastickým syndromem (MDS).

„Hromadění železa v těle nastává v důsledku poruchy krvetvorby, která vede k nedostatku krvinek, infekcím a krvácení a může vyústit v akutní leukémii,“ řekla Anna Jonášová z hematologické ambulance první interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Příčina MDS není známá, je to ale jedno z nejčastějších zhoubných onemocnění krve v dospělosti. S věkem riziko roste, vliv na rozvoj nemoci zřejmě má také vystavení toxickým vlivům v prostředí.

Přes 90 procent pacientů trpí chudokrevností. S každou trasfuzí dostanou 200 až 250 miligramů železa, což při denním vylučování železa jeden až dva miligramy a nutnosti opakovaných převodů krve vede k hromadění železa v těle. Nemocní dostávají dvě až čtyři transfuze za měsíc. Brzy se tak dostanou k hodnotě 20, což už může poškodit organismus. Zdravý člověk má v těle 3,5 až pět gramů železa, to má důležitou funkci při přenosu kyslíku k tkáním, je také součástí řady důležitých enzymů.

Pokud se železo v těle hromadí, stává se jedem. V buňkách tvoří toxické sloučeniny, což je může zahubit. Orgány může poškodit, v některých případech způsobí až jejich selhání. „Selhání srdce je nejčastější neleukemickou příčinnou úmrtí, vyskytuje se v 51 procentech případů MDS,“ upřesnila Jonášová. Nadbytečné železo lze z těla odstranit léky. Podávají se ve formě podkožní infuze, modernější přípravky také v tabletové podobě.

Centra intenzivní a specializované hematologické péče, kde pacienti podstupují také léčebnou transplantaci krvetvorných buněk, jsou v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně a Olomouci.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.