Přes 1300 Češek a Čechů trpí krevní nemocí a v těle se jim po transfuzích hromadí železo. Jeho nadbytek způsobí u poloviny selhání srdce, může také poškodit játra, štítnou žlázu, u žen vaječníky a u mužů varlata. Pacienti jsou v národním registru nemocných s myelodysplastickým syndromem (MDS).
„Hromadění železa v těle nastává v důsledku poruchy krvetvorby, která vede k nedostatku krvinek, infekcím a krvácení a může vyústit v akutní leukémii,“ řekla Anna Jonášová z hematologické ambulance první interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.
Příčina MDS není známá, je to ale jedno z nejčastějších zhoubných onemocnění krve v dospělosti. S věkem riziko roste, vliv na rozvoj nemoci zřejmě má také vystavení toxickým vlivům v prostředí.
Přes 90 procent pacientů trpí chudokrevností. S každou trasfuzí dostanou 200 až 250 miligramů železa, což při denním vylučování železa jeden až dva miligramy a nutnosti opakovaných převodů krve vede k hromadění železa v těle. Nemocní dostávají dvě až čtyři transfuze za měsíc. Brzy se tak dostanou k hodnotě 20, což už může poškodit organismus. Zdravý člověk má v těle 3,5 až pět gramů železa, to má důležitou funkci při přenosu kyslíku k tkáním, je také součástí řady důležitých enzymů.
Pokud se železo v těle hromadí, stává se jedem. V buňkách tvoří toxické sloučeniny, což je může zahubit. Orgány může poškodit, v některých případech způsobí až jejich selhání. „Selhání srdce je nejčastější neleukemickou příčinnou úmrtí, vyskytuje se v 51 procentech případů MDS,“ upřesnila Jonášová. Nadbytečné železo lze z těla odstranit léky. Podávají se ve formě podkožní infuze, modernější přípravky také v tabletové podobě.
Centra intenzivní a specializované hematologické péče, kde pacienti podstupují také léčebnou transplantaci krvetvorných buněk, jsou v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně a Olomouci.
Vložit komentář