Proč kůže vysychá

Na tvorbě vrásek a ztenčování kůže se zásadní měrou podílí ubývání vody z povrchových i hlubokých vrstev pokožky. V mládí brání nadměrnému vysychání zdravé kůže tzv. kožní bariéra.

Jde o jakýsi „tmel“ mezi kožními buňkami, který utěsňuje droboučké, mikroskopické mezírky a tak brání vysychání kůže. Kožní bariéra se skládá převážně z tuků (ceramidů z 60 %, cholesterolu, nenasycené mastné kyseliny). Porušenou kožní bariéru vídáme například u lidí s atopickým ekzémem (zde je to v důsledku genetické poruchy tvorby ceramidů 1), ale i u lidí, kteří pracují s ředidly, i u těch, co se neadekvátně často myjí.

K oslabení funkce kožní bariéry, k odchylkám v jejím složení dochází i v důsledku stárnutí.

Léčba ceramidy

Pomoc je jednoduchá, vyžaduje však systematičnost. Při výběru kosmetických přípravků si vybíráme ten, který obsahuje kvalitní ceramidy. Pokud chceme ušetřit, pak se můžeme rozhlédnout v lékárně. Tip: Lipobase Repair

Optimální je nanášet alespoň dvakrát denně, ale po koupeli vždy.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.