Základem většiny civilizačních chorob (včetně zhoubných onemocnění) a rychlého stárnutí je nehybnost. To má za důsledek, že svalstvo ochabuje, jedinec není schopen mladistvě vzpřímeného držení těla, svižné chůze, pružných pohybů. Záda se začnou hrbit, krok zkracovat, pohyby jsou nejisté. Přiměřeně vyvinuté svalstvo je metabolicky aktivní tkáň, která spotřebovává kalorie i v klidu, takže je dobrým bojovníkem proti kilogramům navíc.
Obezita sama o sobě je chorobou a navíc je spojena i se „stařeckými“ nemocemi – cukrovkou (diabetem 2. typu), srdečně-cévními onemocněními, zvýšeným krevním tlakem, rakovinou…
Bez pohybu se nelze zbavit celulitidy. Pevné svalstvo udržuje do jisté míry i vypnutou kůži na stehnech, lýtkách, pažích.
Není nutné se každý den mořit ve fitku. Stačí půlhodinka rychlejší chůze, při níž se trochu zadýcháme a krev se rozproudí, půl hodiny rychlejší jízdy na kole, občas si zaplavat, zatancovat. Aby měla fyzická aktivita smysl, musí být pravidelná (alespoň zmíněná půlhodinka třikrát až čtyřikrát týdně) a musí bavit, abychom u ní vytrvali.
Radost místo diety
Význam speciálních diet je obecně přeceňován. V současnosti převládá mezi lékaři názor, že optimální stravě se blíží tzv. středomořská „dieta“, která spočívá především ve velkých porcích ovoce a zeleniny, netučných bílkovinách (hlavně rybách), troše chleba a těstovin, rostlinném oleji (jak propagovaném olivovém, tak opomíjeném slunečnicovém), jedné či dvou skleničkách kvalitního vína. Povoleno je i občasné zahřešení v podobě malé porce sladkosti – tmavé čokolády, ovocného dezertu… Taková strava obsahuje totiž dostatek vlákniny pro správnou funkci zažívacího traktu (nedochází například k zácpě, která vede k zhoršení „křečových“ žil, nepříjemného nadýmání, potížím se žlučníkem apod.), „čistí“ cévy, protože určitý typ vlákniny zabraňuje vstřebávání škodlivého cholesterolu. Přitom je v ní hodně zdravých 3-omega nenasycených mastných kyselin, které jsou blahodárné jak pro stav srdečně-cévního systému, tak i pro mozek. Je zdrojem i důležitých vitaminů, minerálů a stopových prvků, bez nichž tělo nemůže správně fungovat. Vitamin C, selen a zinek jsou důležité pro boj s tzv. volnými radikály, které jsou kromě jiných škod v organizmu zodpovědné za rychlejší stárnutí těla. Vitamin D je dobrý ochránce proti stařeckému řídnutí kostí, jód je nezbytný pro činnost štítné žlázy, která řídí „rychlost“ látkové přeměny, jež se s přibývajícími léty zpomaluje.
Neméně důležitý je i styl stolování. Na příjem potravy si jihoevropané vyhradí čas. Jídlo je pro ně potěšením, příležitostí pro setkání s přáteli, radostí. Tradičně se skládá z mnoha chodů v malých porcích: pečiva s bylinkovou pomazánkou, předkrmu, polévky, prvního chodu (obvykle těstoviny), druhého chodu (maso, ryba), dezertu a kávy. Po takovém obědě je daleko snazší odolávat stresu. A pokud jsou porce přiměřené, obezita nehrozí!
Vložit komentář