Bronzová pleť po desítky let nevychází z módy, ale přemíra slunečních paprsků nejenže může vyvolat zhoubné onemocnění kůže (maligní melanom), ale přispívá ke stárnutí pleti. UV záření, ale třeba i kouření totiž podporují tvorbu škodlivých volných radikálů, které doslova ničí zárodečné buňky kůže.
Volné radikály vznikají v těle při látkové přeměně. Mladý organizmus je umí svými silami (tzv. „vnitřními“ antioxidanty) zlikvidovat. V průběhu let aktivita tělu vlastních antioxidantů klesá, což se projeví negativně i na kůži, která se ztenčuje, ztrácí pevnost, pružnost, je méně napjatá a hydratovaná. Dochází také ke změnám stavby podkoží (ubývá elastinových vláken), pro poškozenou funkci tzv. melanocytů se objevuje nerovnoměrné zbarvení kůže (tzv. stařecké skvrny).
Antioxidanty pomohou
Sluníčka užívejte s mírou, pravidelná péče o pleť s použitím vhodných přípravků s UV filtry je však nezbytná stejně jako dbát na správný pitný režim (hydratace kůže „zevnitř“). Doporučuje se i dostatečný příjem antioxidantů v potravě nebo v potravních doplňcích. Měly by obsahovat vitaminy C, E, beta-karoten, flavonoidy (zdrojem je třeba sója), selen, zinek.
V boji s volnými radikály pomohou i tzv. nutrikosmetické přípravky ve formě tablet či kapslí (např. Imedeen, Evelle apod.). Vnitřní podání (ústy) těchto přípravků je v prevenci stárnutí kůže účinnější než aplikace v podobě mastí mlék a krémů, protože ovlivní kůži jako celek. Krémy ovlivní aktuální stav konkrétního okrsku kůže, na který jsou naneseny.
Lykopen z jablek z ráje
Jeden z nejúčinnějších antioxidantů je červené barvivo zvané lykopen. Patří do skupiny karotenoidů. Dovede udržet mladistvý vzhled kůže a chrání ji před škodlivými vnějšími vlivy. Lykopen přispívá k ochraně buněk a ozdravným pochodům v případě poškození buněk. Podporuje výrobu tuků kožní bariéry, především ceramidů.
Lidské tělo si jej neumí vyrobit. Hlavním zdrojem lykopenu jsou zralá rajčata, v menším množství i meloun a grapefruit. Lykopen působí optimálně ve spojení s bílkovinami mléka.
Vložit komentář