Nebezpečí volných radikálů

Bronzová pleť po desítky let nevychází z módy, ale přemíra slunečních paprsků nejenže může vyvolat zhoubné onemocnění kůže (maligní melanom), ale přispívá ke stárnutí pleti. UV záření, ale třeba i kouření totiž podporují tvorbu škodlivých volných radikálů, které doslova ničí zárodečné buňky kůže.

Volné radikály vznikají v těle při látkové přeměně. Mladý organizmus je umí svými silami (tzv. „vnitřními“ antioxidanty) zlikvidovat. V průběhu let aktivita tělu vlastních antioxidantů klesá, což se projeví negativně i na kůži, která se ztenčuje, ztrácí pevnost, pružnost, je méně napjatá a hydratovaná. Dochází také ke změnám stavby podkoží (ubývá elastinových vláken), pro poškozenou funkci tzv. melanocytů se objevuje nerovnoměrné zbarvení kůže (tzv. stařecké skvrny).

Antioxidanty pomohou

Sluníčka užívejte s mírou, pravidelná péče o pleť s použitím vhodných přípravků s UV filtry je však nezbytná stejně jako dbát na správný pitný režim (hydratace kůže „zevnitř“). Doporučuje se i dostatečný příjem antioxidantů v potravě nebo v potravních doplňcích. Měly by obsahovat vitaminy C, E, beta-karoten, flavonoidy (zdrojem je třeba sója), selen, zinek.

V boji s volnými radikály pomohou i tzv. nutrikosmetické přípravky ve formě tablet či kapslí (např. Imedeen, Evelle apod.). Vnitřní podání (ústy) těchto přípravků je v prevenci stárnutí kůže účinnější než aplikace v podobě mastí mlék a krémů, protože ovlivní kůži jako celek. Krémy ovlivní aktuální stav konkrétního okrsku kůže, na který jsou naneseny.

Lykopen z jablek z ráje

Jeden z nejúčinnějších antioxidantů je červené barvivo zvané lykopen. Patří do skupiny karotenoidů. Dovede udržet mladistvý vzhled kůže a chrání ji před škodlivými vnějšími vlivy. Lykopen přispívá k ochraně buněk a ozdravným pochodům v případě poškození buněk. Podporuje výrobu tuků kožní bariéry, především ceramidů.

Lidské tělo si jej neumí vyrobit. Hlavním zdrojem lykopenu jsou zralá rajčata, v menším množství i meloun a grapefruit. Lykopen působí optimálně ve spojení s bílkovinami mléka.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.