buldog

Psi a kočky ve Francii mají kvůli stravě nadváhu a alergie

Psi a kočky, které Francouzi tak milují, začínají být stejně jako jejich páníčci obézní a alergičtí v důsledku stravy tvořené konzervami, granulemi a dalšími průmyslovými výrobky. Píše o tom agentura AFP s odvoláním na experty na výživu a zdraví zvířat.

Podle studie z roku 2008 mají Francouzi 7,8 milionu psů a 10,7 milionu koček, což je nejvíce v Evropě. Stejně jako jiné národy tloustnou i Francouzi, z nichž je každý šestý obézní, a s nimi i jejich mazlíčci.

„Zvířata jsou dnes stejně jako lidé obětí špatné stravy,“ soudí Gérard Lippert, jenž v Bruselu aplikuje zvířatům akupunkturu a který zkoumal 600 mrtvých psů.

„Ti psi, kteří se živili průmyslovými výrobky, zemřeli o tři roky dříve než ti, kteří měli doma vařenou stravu,“ uvedl.

„Léčím obrovské množství psů a koček s kožními, pohybovými a trávicími potížemi. Granule jsou příliš tepelně zpracovávány, a proto se ničí vitamíny, stopové prvky a další základní živiny,“ vysvětlil veterinář. Soudí, že granule obsahují příliš mnoho cereálií, často geneticky upravených. „Z naši psů a koček dělají přežvýkavce!“ zdůraznil.

Podle veterinářky a odbornice na výživu zvířat Laurence Colliardové má pouze pět procent psů a koček doma vařenou stravu.

„Konstatuji, že roste výskyt alergií, průjmů, onemocnění zažívacího traktu, zánětů kůže a obezity především u koček, protože granule jsou příliš energeticky vydatné,“ uvedla.

Úspěch průmyslově vyráběné potravy pro zvířata je podle ní vyvolán tím, že vaření je příliš složité. Psi a kočky totiž musejí mít vyváženou stavu obsahující maso, zeleninu, rýži a těstoviny. Kromě toho je třeba přihlížet k věku, váze a tělesné aktivitě zvířete.

Některé granule mají navíc tu výhodu, že zmírňují zápach moči a upravují složení exkrementů.
Francouzský průmysl vyrábějící potravu pro zvířata, který měl v roce 2008 obrat přes 2,7 miliardy eur (68 miliard Kč), popírá škodlivost zmíněných výrobků. Tvrdí naopak, že tato strava má výhodu v tom, že zvířatům trvale zajišťuje všechny složky výživy, kterou podle věku, životního stylu a zdravotního stavu potřebují.

První sušenky pro psy vyrobil James Spratt v Anglii v roce 1860.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.