Silná menstruace

Otázka

Dobrý den, prosím o radu týkající se mé silné menstruace. Menstruaci mám pravidelnou po 26 až 28 dnech, půl roku však trpím silnou menstruací, při níž krvácím i krevní sraženiny (velké jako dlaň). Minulý měsíc jsem byla na ultrazvukovém vyšetření-bez nálezu, pouze zvýšený folikulární aparát na vaječníku. Má gynekoložka mi nabízí léčbu antikoncepcí, ale já ji brala od 17 do 24 let, pak jsem prodělala mononukleózu a brát jsem ji nemohla kvůli vysokým jaterním testům. Obvodní lékař mi ji nedoporučoval ani teď. Je mi 28 let, děti ještě nemám. Je nějaký jiný způsob léčby silné menstruace s krevní sraženinou než antikoncepce?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Je – nitroděložní systém s levonorgestrelem, který působí jen v děloze. Má minimum nežádoucích účinků (mírné špinění v prvních měsících a u části pacientek mírná bolestivost v podbřišku po zavedení). Obvykle se zavádí na 5 let, ale lze jej vyjmout kdykoli si budete děti přát. Návrat plodnosti je okamžitý. Někteří gynekologové jej neradi zavádějí ženám, které ještě nerodily, ale z odborného hlediska to nemá opodstatnění.

Menoragie (silné krvácení) se zpravidla „řeší“ i nízkodávkovanou hormonální antikoncepcí (u starších žen i odstraněním dělohy). Babské recepty nefungují.