Služba Promile info sdělí zájemcům, zda mají alkohol v krvi

Po silvestrovských oslavách spojených s hojným pitím alkoholu si lidé mohou snadno zjistit, zda ještě mají v krvi alkohol a za jak dlouho už ho tam nebudou mít. Sdělí jim to služba Promile info, kam mohou poslat dotaz pomocí SMS zprávy, wapu nebo internetu, řekl Josef Šedivý z občanského sdružení Sananim, které službu provozuje.

„Počet zájemců na přelomu roku roste bezmála čtyřnásobně. V období 30. prosince 2009 až 2. ledna 2010 služba vyřídila 1886 požadavků, průměrně 472 denně. Přitom letošním běžným denním průměrem je 125 požadavků,“ upřesnil výkonný ředitel Sananimu Jiří Richter.

Využívání služby svědčí podle něj o zodpovědnosti lidí, kteří se napili a chtějí například vědět, zda už mohou řídit auto. Během roku třetina lidí už v době, kdy zasílají požadavek, nemá alkohol v krvi, kolem Silvestra je to polovina. V tomto období také roste průměrný věk volajících ze 30 na téměř 35 let. Na druhé straně na přelomu roku výrazně roste podíl uživatelů služby s hladinou alkoholu přes jedno promile.

„Více uživatelů se tedy ujišťuje, že jsou na nule. Zároveň více lidí zřejmě zkonzumuje větší množství alkoholu než v běžném roce, ale alespoň se více než jindy starají o to, za jak dlouho budou střízliví,“ řekl.

Služba funguje přes SMS, wap a internetovou adresu www.promile.info. Zájemce pošle SMS dotaz například přes JAVA aplikaci s údaji o pohlaví, věku a hmotnosti, o začátku konzumace alkoholických nápojů a jejich druhu a množství. Do minuty obdrží odpověď s informací o aktuální hladině alkoholu v krvi a orientačním čase, kdy klesne na nulu. Součástí odpovědi jsou stručné informace o rizicích spojených se zjištěnou hladinou alkoholu.

Jedna služba Promile info stojí devět korun. Peníze jdou na programy prevence a léčby závislostí Sananimu i vývoj samotné služby, která podporuje odpovědné pití alkoholu už pět let. Za tu dobu zodpověděla bezmála 110.000 dotazů. Přes 80 procent uživatelů služby jsou muži.

Největší počet objednávek přichází v sobotu. Zatímco muži podle statistiky pijí více alkoholu na konci týdne, tedy v pátek, v sobotu a v neděli, ženy naopak využívají službu nejčastěji na začátku pracovního týdne, to znamená v pondělí a úterý.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.