Snášenlivost antikoncepce

Otázka

Je mi 33 let a mám dvě děti. Nedávno jsem začala brát antikoncepci Mercilon. Po tabletách mi začalo být nevolno od žaludku. Tabletu beru večer a v noci mě budí nevolnost. Je mi na zvracení. Je možné, aby tablety dráždily slinivku či játra – žlučník. Musím se stravovat velmi dietně, jinak nic neudržím. V pauze na menstruaci mi nic není.Existují tablety, které by nedráždily zažívání?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Snášenlivost tablet je velmi individuální. Většina žen snáší Mercilon velmi dobře. Řešení vašeho problému je několik: Zkuste brát tabletu v jinou dobu než večer, antikoncepci můžete brát klidně i s jídlem. Vyměňte Mercilon za jiný přípravek s 20 mikrogramy estrogenu (například za Yasminelle, YAZ) nebo si řekněte o Qlairu – antikoncepci, která obsahuje přirozený estrogen.
Potom existují i jiné formy antikoncepce, které se „nepolykají“ – náplast, vaginální kroužek, podkožní implantát (jen injekce bych vám nedoporučila). Výborné zkušenosti mám s nitroděložním systémem s hormonem (Mirena), který je spolehlivý, je vhodný i v případě, kdy nelze ze zdravotních důvodů užívat estrogeny. Hormon z nitroděložního systému působí jen v děloze, nemění přirozené hladiny hormonů, nezatěžuje trávicí trakt.