Společné rodinné jídlo podporuje zdravé stravovací návyky u dětí

Rodiče, kteří chtějí svým dětem, hlavně těm dospívajícím, vštípit dobré stravovací návyky, by měli zajistit, aby se rodina scházela pravidelně u společného jídla. Vybízejí k tomu američtí vědci z univerzity v Minnesotě, kteří v dlouhodobé studii zkoumali prospěšnost rodinného stravování.

Zjistili, že rodinné jídlo má velký vliv na dospívající mládež, protože podporuje zdravé stravovací návyky a také správnou volbu nutričně vhodného jídla.
„Tyto poznatky svědčí o tom, že pravidelné rodinné jídlo v době, kdy děti přecházejí z raného do středního věku dospívání, má pozitivní vliv na rozvoj zdravých stravovacích návyků u mladých,“ řekla spoluautorka studie Teri L.Burgess-Champouxová.
Vědci v projektu nazvaném EAT zkoumali, které socioekonomické a osobní faktory mají dopad na stravovací návyky téměř 400 dětí. Děti vyplnily dotazník, když jim bylo 12 až 13 let, a další potom po pěti letech. Vyplynulo z nich, že v prvních deseti letech mělo pravidelné jídlo v rodinném kruhu 60 procent dětí, ale v období dospívání již jen 30 procent.
Děti, které jedly pětkrát nebo i vícekrát týdně spolu s rodinou jak v raném, tak i ve středním období dospívání, si o pět let později vybíraly zdravější jídlo, bohaté na zeleninu, vápník, vlákninu a minerály.
Výsledky studie, které byly uveřejněny v Journal of Nutrition Education and Behavior, podle amerických vědců odpovídají celostátním údajům o stravování, které ukazují, že příjem zeleniny, ovoce, celozrnných potravin, vitamínů a minerálů v této věkové skupině je problematický.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.