Sprška spreje s hormonem oxytocinem dává mužům ženskou empatii

Nepatrná dávka hormonu oxytocinu propůjčuje mužům emocionální vnímavost, jakou jinak mají jen ženy. Zjistili to vědci ze západoněmeckého Bonnu a britského Cambridge, jejichž poznatky zveřejnil odborný časopis Journal of Neuroscience. Jde o první důkaz, že oxytocin mimo jiné posiluje schopnost se vcítit do druhého člověka.

Experimentu se zúčastnilo 48 zdravých mužů, z nichž polovina dostala dávku z nosního spreje s obsahem oxytocinu. Když jim vědci ukázali fotografie zachycující emocionálně vypjaté situace, například plačící dítě, vykazovali mnohem vyšší hodnoty vcítění než druhá skupina, uvedl René Hurlemann z univerzitní psychiatrické kliniky v Bonnu. Šlo o hodnoty, jakých jinak dosahují jen ženy.

Oxytocin, který se tvoří v hypofýze, je pokládán za hormon vázanosti a věrnosti. Mimo jiné posiluje vazbu mezi matkou a dítětem, ale také vyvolává porodní stahy.

„Naše studie poprvé ukazuje, že oxytocin moduluje schopnost emočního vcítění,“ shrnul výsledky průzkumu Hurlemann.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.