sítnice

Světová léčba sítnice poprvé v Česku

Obrovský pokrok v oční medicíně představuje unikátní zákrok, který provedli lékaři brněnské oční kliniky NeoVize. Tato nová léčba je nadějí pro pacienty, které mohl donedávna zachránit před oslepnutím pouze chirurgický zákrok.

Prvním pacientem se stal Kanaďan, který přijel do Brna speciálně kvůli tomuto zákroku. Trpěl onemocněním sítnice, které se projevuje zkresleným nebo zhoršeným viděním. Takzvaná vireomakulární trakce postihuje převážně starší lidi. Komplikuje běžné denní činnosti jako řízení auta, čtení či rozeznávání obličejů. Může vést i k prasknutí a nevratnému poškození sítnice.

Zářná budoucnost nové biologické metody

Brněnští lékaři jako první v Česku provedli aplikaci okriplazminu. Plazmin si lidské tělo vytváří samo, pokud je ho nedostatek, nově lze enzym pacientovi podat injekčně přímo do sklivce. Podání enzymu okriplazminu má z pohledu očních chirurgů obrovskou budoucnost. Nebolí, trvá okamžik a pomáhá zabránit poškození sítnice, což může končit i slepotou.

V České republice by se ročně mohlo jednat až o dvě stě pacientů ročně, kterým by léčba mohla pomoci. „Tato metodika se již používá v USA nebo třeba v Německu, u nás se ale jedná o zcela první aplikaci,“ popisuje jedinečnost zákroku primářka brněnské oční kliniky, MUDr. Věra Kalandrová.

S časem o závod

Aplikace trvá jen malou chvíli, celý zákrok pak přibližně pět minut, z toho injekční podání enzymu zabere zhruba deset vteřin. Nutné je však věnovat speciální péči účinné látce, která je dodávána ze zahraničí. Podléhá přísným pravidlům pro logistiku, také na sále je důležité efektivně pracovat s časem, aby okriplazmin zůstal účinný.

První aplikace proběhla zcela bez komplikací, samotný zákrok i s přípravou trval asi jen patnáct minut a hned další den mohl pacient odcestovat. Z medicínského hlediska jde o velký pokrok. „Během aplikace léčíme vážný stav ohrožení sítnice pomocí enzymů, které jsou našemu tělu vlastní. Pokud diagnostikujeme a vybereme pacienta, můžeme u něj snížit či dokonce úplně odstranit riziko následné operace,“ prozradil MUDr. Radovan Piovarči, který vedl česko-slovenský lékařský tým na operačním sále.

Co to je vitreomakulární trakce?

Sklivec, výplň oční bulvy, se s věkem postupně smršťuje a odděluje se od sítnice. Někdy se ale může stát, že se sklivec od sítnice v místě žluté skvrny zcela neoddělí, vtahuje ji dovnitř a postupně ji deformuje. Toto onemocnění s názvem vitreomakulární trakce se projevuje zkresleným nebo zhoršeným viděním. V Evropě tímto onemocněním trpí statisíce lidí, převážně seniorů.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.