Švýcarští vědci prý mají ochrannou látku před nákazou HIV

Švýcarští vědci objevili látku, kterou by podle nich mohly ženy používat jako ochranu před infekcí HIV. Látku v podobě vaginálního gelu, která je velmi účinná, je snadné vyrobit i se snadno používá. Jedinou špatnou zprávou je to, že se zatím nenašla farmaceutická firma, která by provedla potřebné klinické testy, tvrdí podle chorvatského deníku Jutarnji list vědci z ženevské univerzity.

„Potenciálními uživateli léku proti infekci HIV jsou nejchudší lidé na planetě,“ uvedl Olivier Hartley z lékařské fakulty ženevské univerzity, který se podílel na vývoji nové látky.
„Kupní síla těchto lidí je malá, proto nemají podniky o tuto látku zájem,“ řekl s poukazem na lék, který podrobně popsal americký odborný časopis Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
V podobě nového gelu by podle ženevských odborníků ženy dostaly prostředek pro aktivní ochranu před HIV, která není závislá na mužích.
Největší část výzkumu se vedla v Ženevě. Vědci dokázali, že vyvinutá látka dovede zabránit přenosu viru HIV u opic, ale výroba tohoto prostředku se ukázala jako příliš drahá. Tým vedený Hartleyem při dalším výzkumu objevil podobný prostředek, jehož výroba je ale daleko levnější. Jde o látku nazvanou 5P12-RANTES, která se může používat v podobě gelu.
Švýcarští vědci se obrátili na soukromé nadace i na vládu, od nichž žádají finance na provedení testů, aby se ověřila účinnost látky u lidí.
Vedoucí AIDS centra Fakultní nemocnice Na Bulovce Marie Staňková uvedla, že podobných preparátů, které mají chránit proti viru HIV, už se vyvinulo hodně a dělaly se už i různé klinické studie. Do chudých zemí, kde je nemoc AIDS nejvíce rozšířena, se ale podle ní tyto masti, gely a podobné látky stejně jen tak nedostanou.
Česká věda také přispěla k výzkumu preventivních a léčebných prostředků proti viru HIV a nemoci AIDS. Nejvýznamnější stopu zatím ve výzkumu proti AIDS zanechal Antonín Holý z Akademie věd, který vyvinul účinné látky využitelné pro léky na první projevy nemoci i v prevenci.
Podle údajů Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) se loni na světě nakazilo virem HIV 2,5 milionu lidí. Celkový počet nakažených lidí je více než 33 milionů. Kolem 95 procent nakažených žije v rozvojových zemích a nemají přístup k preventivním programům a k léčení.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.