Chronická plicní nemoc ohrožuje stále více lidí

Zejména dlouholetým kuřákům hrozí onemocnění chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). V Česku jí trpí až 800.000 dospělých lidí, ročně na ni 2000 lidí umře. Tři čtvrtiny z nich jsou právě kuřáci, jejichž počet, a v důsledku toho i počet onemocnění neustále roste. Lékaři se snaží tomuto trendu zabránit pořádáním světového dne boje proti CHOPN, který letos připadá na 19. listopad.

Podle průzkumů je na tabáku závislý každý čtvrtý obyvatel Česka. „Nárůst choroby způsobuje zejména zvyšující se počet žen, které kouří,“ řekl ČTK odborník na plicní choroby Vladimír Vondra. Nejlepší prevencí nemoci je proto podle lékařů přestat kouřit.
Lidé nemoc podceňují, protože se zpočátku projevuje nenápadně. Začíná zánětem průdušek, mnoho let trvajícím kašlem a vykašláváním hlenu. Následuje zúžení průdušek způsobené zánětem sliznice. Postižený poté jen s velkými obtížemi vykašlává sekret a zhoršuje se jeho dušnost.
Kuřáci, kteří některé z těchto příznaků pozorují, by proto podle odborníků měli navštívit lékaře a pokusit se skončit s kouřením, a to i jeho pasivní formou, tedy pobytem v zakouřeném prostoru. Lékaři jim poté mohou pomoci překonávat zdravotní obtíže. CHOPN totiž dosud nelze vyléčit, ale zhoršování plicních funkcí lze alespoň zpomalit.
„Neumíme zastavit zúžené dýchací cesty. Všechna opatření se dělají proto, aby se plicní funkce nezhoršovaly,“ uvedl Vondra. Lékaři s CHOPN bojují ve třech směrech. Pacienty přesvědčují, aby nekouřili a žili ve zdravém prostředí; kromě prevence je důležité správné užívání léků zejména formou inhalace a pravidelná dechová cvičení.
Během letošního Světového dne CHOPN si lidé budou moci v Praze Na Příkopech, v Ostravě a v Kutné Hoře moci zdarma nechat udělat od odborníků spirometrické vyšetření plic a zjistit, zda touto chorobou netrpí. Informace o chronické obstrukční plicní nemoci se mohou dočíst na internetové stránce www.copn.cz.
Podle Vondry by vyšetření spirometrem měl u lékaře podstoupit každý člověk, který se zadýchává a je mu více než 40 let. Dušnost může být příznakem více chorob, nejenom CHOPN či astmatu, ale i kardiovaskulárních onemocnění.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.