Účinky česneku závisí na jeho zpracování, tvrdí odborníci

Zlepšit imunitu, pomoci proti nachlazení, zánětům a alergiím může díky svému složení česnek. Podle specialistů obsahuje zhruba 400 léčivých složek, které mohou prospět kojícím matkám, lidem nemocným cukrovkou, nebo jen pro zlepšení nálady, snížení stresu, či zvýšení potence. Záleží však prý na tom, jak se tato rostlina pěstuje a jakým způsobem zpracovává.

„Česnek se musí zpracovávat ručně. Zásadní je už samotné loupání, které se provádí výhradně plastovými noži. Velmi důležité je také třídění. Sebemenší plíseň může zkazit celou produkci,“ řekl Tomáš Trejbal ze společnosti Allivictus, která na českém trhu nabízí česnekovou tinkturu.
Podle Trejbala se vhodným zpracováním česneku může dosáhnout daleko příznivějších účinků na lidský organismus než je pouhá konzumace této zeleniny v syrovém stavu. „Jde o jednoduché vstřebávání přímo do krve uživatele. Navíc se člověk nemusí zatěžovat pověstným česnekovým zápachem,“ uvedl. Při konzumaci syrového nebo sušeného česneku se jeho vonná stopa prý nedá u člověka potlačit. Pokud není cítit z úst, je odér znát z dechu a potu.
Podle farmaceutky Kateřiny Dvořákové je česnek prospěšný lidskému organismu díky preventivním a léčebným účinkům. „Jde o snižování krevního tlaku, vysokého cholesterolu, má antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky. Je vhodný pro použití v dermatologii, nebo gynekologii, pro snižování nadváhy, nebo jako detoxikační prostředek. Má také účinek pro zvyšování potence u mužů a libida u žen,“ řekla Kateřina Dvořáková.
Upozornila, že představa, podle níž používání česneku v syrovém stavu nebo jako součást potravy je zdravé, je poněkud zavádějící. „Účinné látky jsou degradovány zpracováváním, ať už vařením, nebo krájením a tím, jak působí v trávicím traktu,“ uvedla. Daleko efektivnější jsou podle ní extrakty stabilizované alkoholem, které se vstřebávají přímo do krve.
Ne vždy si ale lidé mohou česnekovou kúru dopřávat. „Nedoporučuje se v případě intolerance na česnek, kdy člověk nesnáší jeho chuť, nebo aroma. Nežádoucí účinky se mohou projevit také při snižování tlaku, v případě těhotenství a neměl by se aplikovat ani před chirurgickým zákrokem. Česnek totiž ředí krev a pozor by si měli dávat lidé, kteří užívají příslušné léky.
Podle Trejbala jedna z nejlepších odrůd česneku na světě pochází ze Slovenska. „Je to takzvaný záhorský nepaličák. Pěstuje se na Moravě a je cenný tím, že nevytváří květenství. Díky tomu se více silicí ukládá do stroužků,“ uvedl. Poznamenal, že v minulosti byl za nejlepší česnek považovaný produkt pěstovaný v Číně. Přestože se v současné době prodává po celém světě, je prý jeho kvalita nevalná. „Prakticky všude na světě je tato rostlina znehodnocena pesticidy a dalšími chemickými vlivy,“ uvedl. Dodal, že při pěstování této zeleniny se musí dodržovat určité technologie. Například pole, kde roste, musí rok „odpočívat“.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.