Vědci ze společného pracoviště Akademie věd a Univerzity Palackého v Olomouci připravili účinné látky zpomalující stárnutí. Jde o deriváty rostlinného hormonu. Na objevy byly podány dva mezinárodní patenty, které byly v licenci poskytnuty americké firmě. Výsledkem je komerční přípravek s kosmetickými a léčivými účinky. Další látky, které tým českých vědců vyvinul, mají protinádorové účinky a nyní se klinicky testují.
Přípravek účinkuje proti hrubosti kůže, vrásčitosti a poruchám pigmentace. Jde tedy nejen o dermatologický přípravek, ale také o lék. Léčí růži a akné. Růži vyhojí podle výrobce už po 12 týdnech. Na českém trhu má být volně dostupný do roka.
Na výzkumu se v Laboratoři růstových regulátorů, která je společným pracovištěm Ústavu experimentální botaniky Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, spolu s šéfem týmu Miroslavem Strnadem podílelo dalších osm vědců. Jejich úsilí vedlo k objevu antisenescenčních vlastností (vlastnosti zpomalující stárnutí) cytokininů a jejich derivátů.
Oč vlastně vědcům jde, vysvětloval šéf týmu profesor Strnad. Každé buňky časem stárnou. Pomalu se smrskávají a nejvíce se to projevuje na kůži. Na ni se také nový přípravek aplikuje. Stárnou ale buňky v celém těle. Vědci proto uvažují o klinickém zkoušení toho, zda tyto látky působí na všechny buňky v organismu a zda by je nebylo možné použít jako elixír života Rudolfa II, který Češi znají z filmu Císařův pekař a Pekařův císař, řekl s nadsázkou. Dodal, že stárnutí je biologický proces, který se zastavit nedá, ale že by se mohlo podařit ho nějakým způsobem zpomalit.
Vložit komentář