Čeští vědci připravili účinné látky zpomalující stárnutí

Vědci ze společného pracoviště Akademie věd a Univerzity Palackého v Olomouci připravili účinné látky zpomalující stárnutí. Jde o deriváty rostlinného hormonu. Na objevy byly podány dva mezinárodní patenty, které byly v licenci poskytnuty americké firmě. Výsledkem je komerční přípravek s kosmetickými a léčivými účinky. Další látky, které tým českých vědců vyvinul, mají protinádorové účinky a nyní se klinicky testují.

Přípravek účinkuje proti hrubosti kůže, vrásčitosti a poruchám pigmentace. Jde tedy nejen o dermatologický přípravek, ale také o lék. Léčí růži a akné. Růži vyhojí podle výrobce už po 12 týdnech. Na českém trhu má být volně dostupný do roka.
Na výzkumu se v Laboratoři růstových regulátorů, která je společným pracovištěm Ústavu experimentální botaniky Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, spolu s šéfem týmu Miroslavem Strnadem podílelo dalších osm vědců. Jejich úsilí vedlo k objevu antisenescenčních vlastností (vlastnosti zpomalující stárnutí) cytokininů a jejich derivátů.
Oč vlastně vědcům jde, vysvětloval šéf týmu profesor Strnad. Každé buňky časem stárnou. Pomalu se smrskávají a nejvíce se to projevuje na kůži. Na ni se také nový přípravek aplikuje. Stárnou ale buňky v celém těle. Vědci proto uvažují o klinickém zkoušení toho, zda tyto látky působí na všechny buňky v organismu a zda by je nebylo možné použít jako elixír života Rudolfa II, který Češi znají z filmu Císařův pekař a Pekařův císař, řekl s nadsázkou. Dodal, že stárnutí je biologický proces, který se zastavit nedá, ale že by se mohlo podařit ho nějakým způsobem zpomalit.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.