Dráždivý tračník umí opravdu podráždit

Říká se mu také spastický tračník a je to porucha pohyblivosti celé zažívací roury. Jde vlastně o soubor příznaků postižení horní i dolní části zažívacího ústrojí. Určitou „zvláštností“ je, že potíže se nedají vysvětlit žádným viditelným nálezem na střevě ani jiným onemocněním. Bolesti břicha, nadýmání, zácpa nebo průjem, křeče po jídle a řada dalších příznaků, kterými se porucha projevuje, postihují asi třikrát častěji ženy než muže.

Proč je tračník dráždivý

Je porušena schopnost správného řízení hybnosti tlustého střeva. To reaguje neúměrně na vnější i vnitřní podněty. Střevní peristaltika – to jsou rytmické kontrakce střevních svalů. Při syndromu dráždivého tračníku začnou být kontrakce nekoordinované. Obsah střev se pohybuje příliš rychle nebo příliš pomalu. Díky tomu se objeví bolesti v břiše, průjem nebo zácpa.

Příčiny vzniku dráždivého tračníku

Vědci mnoho let uvádějí nejrůznější příčiny poruchy, ale dosud se žádná z nich nepotvrdila. Mezi podezřelé patří bakteriální, virové a parazitární infekce, nadužívání antibiotik, laktózová nesnášenlivost (intolerance) nebo nepříznivé reakce na určité potraviny. Existuje domněnka, že lidé postižení onemocněním dráždivého tračníku mají vysoce citlivou tkáň hladkého svalstva nejen v zažívacím traktu, ale i jinde v těle. Další názor je ten, že stav je důsledkem zánětu střevní sliznice. Jedním ze skrytých faktorů je téměř ve všech případech stres, který obtíže zhoršuje.
Protože nikdo neví jistě, co vlastně porušilo normální funkci tlustého střeva, mluví lékaři o této diagnóze tehdy, pokud vyloučí všechna onemocnění s podobnými příznaky, jakým je divertikulární onemocnění (divertikly = výchlipky na střevní stěně) nebo zánět tlustého střeva.

Projevy dráždivého tračníku

  • Opakovaná ranní stolice
  • Průjem po jídle (zpravidla do půl hodiny)
  • Bolesti v podbřišku
  • Plynatost
  • Pocity plnosti
  • Zácpa (a s ní spojené kolikovité bolesti břicha)

V léčbě dráždivého tračníku má lékař poměrně „svázané ruce“

Při podrobném vyšetření je totiž nález chudý. Onemocnění se řadí mezi tzv. funkční kolopatie. Léčba spočívá v úpravě životosprávy, uklidnění nemocného, psychoterapii, případně pomocné farmakologické léčbě. Průjem je možné tlumit protiprůjmovými léky, při opačných obtížích léky proti zácpě. Problémy se zácpou ale vyžadují spíše dlouhodobější přístup. Vhodná je zejména úprava stravy – dostatek vlákniny, nejlépe ve formě ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva – a úprava každodenních zvyklostí s pravidelným vyprazdňováním.  Někdy se používají – jen na doporučení a předpis lékaře – antidepresiva na potlačení úzkosti.
Každý sám za sebe může zkusit vypozorovat potraviny a pokrmy, které problémy s dráždivým tračníkem způsobují a vyloučit je ze svého jídelníčku.

U nemocných s dráždivým tračníkem je na zvážení testování na celiakii (nesnášenlivost lepku). Obě nemoci jsou si svými projevy značně podobné, a proto při diagnóze může dojít k záměně.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.