V Česku se loni spotřebovaly léky za více než 70 miliard korun

V Česku se loni spotřebovaly léky za 72,62 miliardy korun, což je oproti roku 2007 nárůst o 8,13 procenta. Do lékáren a zdravotnických zařízení bylo dodáno 316,8 milionu balení, to je o 7,67 procenta méně než předloni. Řekl to ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš.

„Trend ve spotřebě vede k tomu, že se užívá méně léčivých přípravků a spotřeba jde do náročnější a kvalitnější léčby. Loni se spotřebovalo nejvíce léků na nemoci srdce a cév, rakovinu, nemoci nervového systému a trávicího traktu. Spotřeba antibiotik je stabilní,“ shrnul ředitel.
K posunu ve spotřebě směrem k dražším přípravkům přispěly podle Beneše i regulační poplatky, které lidé platí od loňského ledna. Zdravotní pojišťovny si mohou dovolit zaplatit vážně nemocným tu nejmodernější léčbu. Loni tak dostalo více pacientů s rakovinou nejmodernější biologickou léčbu, která je cílena přímo do nemocné buňky. Lékaři také častěji psali vážně nemocným ty nejsilnější léky na bolest, což dříve nebývalo. Čísla podle Beneše potvrzují, že čeští pacienti mají přístup k nejkvalitnější léčbě, která je v zemích EU dostupná.
SÚKL hodnotil i spotřebu léku s pseudoefedrinem. Užívají se na léčení chřipky a nachlazení a výrobci drog je zneužívají k přípravě pervitinu. Z dat SÚKL vyplývá, že od roku 2004 do loňska stoupla spotřeba těchto přípravků o 50 procent. Podrobnější analýzy pak ukázaly, že nejvyšší prodej je v lednu a září, vysoké prodeje jsou celé léto. Potvrzuje to varování, že v době mimo chřipku se přípravky zneužívají k výrobě drogy.
Podle průzkumu veřejného mínění souhlasí občané s tím, aby se léky s pseudoefedrinem vydávaly jen na průkaz, a tím se zamezilo velkonákupům výrobců drog, dodal Beneš.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.