V ČR kouří 29 procent lidí nad 15 let, tedy víc než průměr v EU

V České republice kouří 29 procent lidí starších patnácti let. Ukázal to průzkum Eurobarometr. Podle něj se tak ČR v tomto směru řadí mírně nad průměr Evropské unii, který činí 28 procent. Nejméně kuřáků je ve Švédsku (13 procent), nejvíce naopak v Řecku (40 procent). 

Výsledky celoevropského průzkumu Evropská komise zveřejnila u příležitosti Světového dne bez tabáku, který připadá na čtvrtek. 

Průzkum také ukázal, že zhruba 70 procent kuřáků a bývalých kuřáků v Evropské unii si navyklo kouřit před dosažením 18 let věku. 

„Jsem hluboce znepokojen skutečností, že většina Evropanů začíná kouřit v raném mládí, ještě před osmnáctými narozeninami,“ podotkl k výsledkům průzkumu eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů John Dalli. Zdůraznil, že komise je odhodlána bojovat proti tomu mimo jiné tím, že bude usilovat o snížení přitažlivosti cigaret pro mladé. 

Šetření ukázalo, že většina Evropanů (60 procent) podporuje opatření, která by měla snížit viditelnost a atraktivitu tabáku. Jako příklad takových kroků komise zmínila třeba to, že by prodejny s tabákem měly být umístěny na hůře viditelných místech, nebo by se měla omezit atraktivita příchutí a barev cigaret. 

V EU v průměru nikdy nekouřila zhruba polovina lidí (51 procent). V Česku to tvrdí dokonce 54 procent dotázaných. 

Přibližně 61 procent nynějších kuřáků v EU se již pokusilo přestat kouřit.   

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.