V Motole za 20 let transplantovali kostní dřeň asi 470 dětem

První transplantace kostní dřeně u dětí se v Česku konala před 20 lety v pražské motolské nemocnici, od té doby ji zde transplantovali více než 470 dětem. Řekl to Petr Sedláček z kliniky dětské hematoonkologie. „Jestliže v počátcích byla úspěšnost kolem 45 procent, v současné době se ustálila na 70 až 80 procent,“ uvedl.

Conseq Investment Management

V průběhu 20 let bylo transplantováno na dětské transplantační jednotce více než 100 dětí vlastním štěpem, dalších téměř 170 dětí štěpem od rodinného dárce a více než 200 dětí štěpem dobrovolného dárce z registru. „Transplantací bylo víc, protože některé děti byly transplantovány opakovaně,“ dodal.
V rámci oslav dvacátého výročí transplantací kostní dřeně u dětí organizuje ve čtvrtek nemocnice setkání pacientů a jejich rodin. Očekává se účast kolem 350 lidí. „Pacientů (bude) méně, protože jsou s rodinami,“ vysvětlil Petr Sedláček.
První transplantaci kostní dřeně od příbuzného dárce udělali v Motole u dítěte v listopadu 1989. S transplantacemi od nepříbuzenského dárce začali v roce 1997. Od zahájení transplantačního programu trvale narůstá především počet nepříbuzenských transplantací.
V Česku se dělají transplantace kostní dřeně u dětí také na klinice dětské onkologie v Brně, a to od roku 1998. Podle mluvčí brněnské nemocnice Anny Nesvadbové v poslední době ročně transplantují kostní dřeň asi deseti až 15 dětem. Celkem už podle ní u dětí udělali na 300 takzvaných autologních transplantací, kdy se pacientovi vrací jeho vlastní kostní dřeň. Na začátku léčby se odeberou kmenové buňky nebo kostní dřeň, zkultivují se a pak se transplantují zpět. Transplantace příbuzenské nebo od cizích dárců jsou v Brně v počátcích, zatím se počítají spíše v jednotkách, uvedla mluvčí.
Většina pacientů trpí leukémií, zbytek vrozenými vadami metabolismu, poruchami imunity a krvetvorby. Úspěšnost transplantace kostní dřeně u dětí se liší podle typu transplantace.
Dárce se hledá v průměru tři měsíce, zhruba 20 procent jich je z českých registrů, 40 procent dárců je z německých registrů a zbytek z USA. V Motole transplantovali dřeň dovezenou například až z Honolulu.
Český národní registr dárců kostní dřeně vznikl v roce 1992 při hematologicko-onkologickém oddělení nemocnice v Plzni. Do registru se může přihlásit každý zdravý člověk do 35 let věku. Informace o dárcovství dostanou zájemci na každé transfuzní stanici v ČR. Další informace lze najít na www.kostnidren.cz.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.