První transplantace kostní dřeně u dětí se v Česku konala před 20 lety v pražské motolské nemocnici, od té doby ji zde transplantovali více než 470 dětem. Řekl to Petr Sedláček z kliniky dětské hematoonkologie. „Jestliže v počátcích byla úspěšnost kolem 45 procent, v současné době se ustálila na 70 až 80 procent,“ uvedl.
V průběhu 20 let bylo transplantováno na dětské transplantační jednotce více než 100 dětí vlastním štěpem, dalších téměř 170 dětí štěpem od rodinného dárce a více než 200 dětí štěpem dobrovolného dárce z registru. „Transplantací bylo víc, protože některé děti byly transplantovány opakovaně,“ dodal.
V rámci oslav dvacátého výročí transplantací kostní dřeně u dětí organizuje ve čtvrtek nemocnice setkání pacientů a jejich rodin. Očekává se účast kolem 350 lidí. „Pacientů (bude) méně, protože jsou s rodinami,“ vysvětlil Petr Sedláček.
První transplantaci kostní dřeně od příbuzného dárce udělali v Motole u dítěte v listopadu 1989. S transplantacemi od nepříbuzenského dárce začali v roce 1997. Od zahájení transplantačního programu trvale narůstá především počet nepříbuzenských transplantací.
V Česku se dělají transplantace kostní dřeně u dětí také na klinice dětské onkologie v Brně, a to od roku 1998. Podle mluvčí brněnské nemocnice Anny Nesvadbové v poslední době ročně transplantují kostní dřeň asi deseti až 15 dětem. Celkem už podle ní u dětí udělali na 300 takzvaných autologních transplantací, kdy se pacientovi vrací jeho vlastní kostní dřeň. Na začátku léčby se odeberou kmenové buňky nebo kostní dřeň, zkultivují se a pak se transplantují zpět. Transplantace příbuzenské nebo od cizích dárců jsou v Brně v počátcích, zatím se počítají spíše v jednotkách, uvedla mluvčí.
Většina pacientů trpí leukémií, zbytek vrozenými vadami metabolismu, poruchami imunity a krvetvorby. Úspěšnost transplantace kostní dřeně u dětí se liší podle typu transplantace.
Dárce se hledá v průměru tři měsíce, zhruba 20 procent jich je z českých registrů, 40 procent dárců je z německých registrů a zbytek z USA. V Motole transplantovali dřeň dovezenou například až z Honolulu.
Český národní registr dárců kostní dřeně vznikl v roce 1992 při hematologicko-onkologickém oddělení nemocnice v Plzni. Do registru se může přihlásit každý zdravý člověk do 35 let věku. Informace o dárcovství dostanou zájemci na každé transfuzní stanici v ČR. Další informace lze najít na www.kostnidren.cz.
Vložit komentář