Vědci pochybují, že se podaří vymýtit spalničky do roku 2010

Více než 12.000 případů onemocnění spalničkami bylo zaregistrováno ve 32 zemích Evropy v letech 2006-2007, přičemž sedm z nich skončilo smrtí. Většina případů se vyskytla u dětí, které nebyly očkovány, nebo byly očkovány špatně. Upozorňuje na to studie evropských vědců, která byla v úterý uveřejněna v odborném časopise The Lancet.

Vědci vyslovují pochyby, zda se podaří tuto nemoc v Evropě vyhladit do roku 2010, jak to avizovala Světová zdravotnická organizace (WHO).
Většina případů (85 procent) byla zjištěna v pěti zemích (Rumunsko, Německo, Británie, Švýcarsko a Itálie), kde onemocněly děti, které nebyly očkovány nebo byly očkovány nedostatečně; dvě vakcíny nestačí.
V roce 2007 sice počet případů spalniček oproti roku 2006 poklesl (z 8223 na 3909), ale loni nemoc zaznamenala opět vzestup: v prvních devíti měsících bylo podle předběžných údajů zjištěno 6200 nových případů. Nejvíce postiženy jsou země se špatným očkováním.
Patří k nim například Británie, kde bylo v letech 1999-2006 očkováno proti spalničkám méně než 90 procent dětí do věku dvou let, v letech 2002-2005 to nebylo ani 85 procent. V Německu to bylo kolem 70 procent u dětí, které se narodily mezi roky 1996-2003.
Naopak ve Finsku, kde nebyl v období 2006-2007 zjištěn žádný případ spalniček, dosáhla proočkovanost 95 procent.
„Spalničky jsou mylně považovány za středně závažné onemocnění, ale může mít vážné komplice, včetně smrtelných,“ řekl vedoucí studie Mark Muscat z kodaňského Statens Serm Institut.
Tato nemoc se může vyvinout v zápal plic nebo postihnout mozek. Ohroženi jsou hlavně kojenci, ale i dospívající mládež, lidé se sníženou imunitou nebo těhotné ženy.
Spalničkám podlehne ročně ve světě kolem 250.000 dětí, hlavně v chudých zemích. Odmítavý postoj rodičů k očkování dětí vedl ale ke zvýšení jejich výskytu například ve Spojených státech a v některých evropských zemích.
V Česku je očkování dětí proti spalničkám povinné, stejně jako proti příušnicím nebo zarděnkám. Proti spalničkám se očkuje od roku 1969 a za posledních pět let nebyl zaznamenán jediný případ.
Podle Světové zdravotnické organizace by se Evropa mohla zbavit spalniček do roku 2010, pokud dosáhne proočkovanosti 95 procent.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.