Vědci v netopýrech objevili více než 60 nových virů

Vědci objevili více než 60 nových druhů virů v netopýrech. Jde o takzvané paramyxoviry, které vyvolávají spalničky, příušnice či zarděnky. Vymýcení těchto nemocí bude obtížnější, než se dosud předpokládalo. Netopýři jsou totiž pravděpodobně zdrojem, z něhož se šíření těchto virů obnovuje po očkovacích kampaních, upozornil mezinárodní vědecký tým pod vedením Christiana Drostena z univerzity v německém Bonnu. 

Netopýři jsou podle vědců zdrojem hned několika nebezpečných virů. Právě z nich se zřejmě na člověka přenesli původci takových nemocí, jako jsou spalničky nebo příušnice. 

Vědci nyní navíc u netopýrů objevili více než 60 nových paramyxovirů, které mohou vyvolávat také záněty plic nebo nachlazení. Výsledky studie vědci zveřejnili v časopise Nature Communications. 

Kvůli přítomnosti mnoha paramyxovirů u netopýrů by mohlo být vymýcení mnoha nebezpečných nemocí obtížnější, než se dosud předpokládalo, domnívá se Drosten, jenž stojí v čele virologického institutu bonnské univerzitní kliniky. 

Vědci zkoumali dohromady 9278 zvířat z Evropy, Jižní Ameriky a Asie. Mezi nimi bylo podle agentury DPA 86 druhů netopýrů a 33 druhů hlodavců.  

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.