Mezinárodní tým vědců vyvinul mikrobubliny o velikosti červených krvinek naplněné částečně léčivem a plynem, které je možné sledovat ultrazvukem. Vyvinuli rovněž zařízení, kterým lze zaměřovat ultrazvukové impulsy na protržení bublin a uvolnění léčiva přesně v místě nemoci.
Je to postup, který umožní léčit rakovinné bujení šetrněji vůči ostatním zdravým orgánům než dosavadní chemoterapie. Novou metodu zkoumají pracovníci společnosti Philips mimo jiné ve spolupráci s univerzitami ve Virginii (USA) a v Münsteru (Německo), sdělila manažerka společnosti Štěpánka Filipová.
Technologie navíc umožňuje přesnou kontrolu velikosti a tloušťky obalu mikrobublin a množství léčiva. To je nesmírně důležité proto, aby se mikrobubliny protrhly při vhodné ultrazvukové frekvenci a energii. Při protržení se ozve zvuk, takže je možné odhadnout, kolik mikrobublin se protrhlo, a tak kontrolovat dávkování léku. Novou metodu bude možné použít i při genové terapii a dalších způsobech léčby, soudí vědci. Právě to jsou podle Filipové klíčové předpoklady pro využití této technologie v praxi.
Přesto je ale podle ředitelky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd Evy Sykové ke klinickému využití této metody daleko. „Jedná se spíše o zdokonalení zobrazovací metody, ne o testování účinnosti takové terapie na zvířatech a modelech onemocnění,“ uvedla.
Metod cílené lékové aplikace ve formě mikročástic je podle Sykové celá řada. Léčiva se mohou uvolňovat nejen ultrazvukem, ale například v nádorech lokálními enzymy, což považuje za vhodnější přístup.
Mikrobubliny vyvinuté výzkumníky společnosti Philips jsou v průměru menší než pět mikronů (miliontin metru), což odpovídá zhruba velikosti červených krvinek. Díky tomu projdou i nejmenšími cévkami. Pokud se používají jako kontrastní činidla, mají obal z albuminu nebo biologicky odbouratelného materiálu a uvnitř jsou vyplněny vzduchem nebo inertním plynem, jako je perfluorokarbon nebo dusík.
Vložit komentář