Vědci vyvinuli mikrobubliny s léčivem, které uvolňuje ultrazvuk

Mezinárodní tým vědců vyvinul mikrobubliny o velikosti červených krvinek naplněné částečně léčivem a plynem, které je možné sledovat ultrazvukem. Vyvinuli rovněž zařízení, kterým lze zaměřovat ultrazvukové impulsy na protržení bublin a uvolnění léčiva přesně v místě nemoci.

Je to postup, který umožní léčit rakovinné bujení šetrněji vůči ostatním zdravým orgánům než dosavadní chemoterapie. Novou metodu zkoumají pracovníci společnosti Philips mimo jiné ve spolupráci s univerzitami ve Virginii (USA) a v Münsteru (Německo), sdělila manažerka společnosti Štěpánka Filipová.

Technologie navíc umožňuje přesnou kontrolu velikosti a tloušťky obalu mikrobublin a množství léčiva. To je nesmírně důležité proto, aby se mikrobubliny protrhly při vhodné ultrazvukové frekvenci a energii. Při protržení se ozve zvuk, takže je možné odhadnout, kolik mikrobublin se protrhlo, a tak kontrolovat dávkování léku. Novou metodu bude možné použít i při genové terapii a dalších způsobech léčby, soudí vědci. Právě to jsou podle Filipové klíčové předpoklady pro využití této technologie v praxi.

Přesto je ale podle ředitelky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd Evy Sykové ke klinickému využití této metody daleko. „Jedná se spíše o zdokonalení zobrazovací metody, ne o testování účinnosti takové terapie na zvířatech a modelech onemocnění,“ uvedla.

Metod cílené lékové aplikace ve formě mikročástic je podle Sykové celá řada. Léčiva se mohou uvolňovat nejen ultrazvukem, ale například v nádorech lokálními enzymy, což považuje za vhodnější přístup.

Mikrobubliny vyvinuté výzkumníky společnosti Philips jsou v průměru menší než pět mikronů (miliontin metru), což odpovídá zhruba velikosti červených krvinek. Díky tomu projdou i nejmenšími cévkami. Pokud se používají jako kontrastní činidla, mají obal z albuminu nebo biologicky odbouratelného materiálu a uvnitř jsou vyplněny vzduchem nebo inertním plynem, jako je perfluorokarbon nebo dusík.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.