Studie: Léky na cholesterol mohou předcházet dalším onemocněním

Miliony lidí mohou mít zdravotní prospěch z užívání léků proti vyššímu cholesterolu známých jako statiny, a to i tehdy, pokud mají hladinu cholesterolu na odpovídající výši. Důvodem je, že statiny mohou výrazně snížit riziko infarktu, mrtvice a úmrtí. S odvoláním na rozsáhlou mezinárodní studii o tom píše deník The New York Times.

Výzkum sledoval 18.000 lidí ve 26 státech světa, kteří neměli vyšší hladinu cholesterolu ani neprodělali srdeční chorobu. Všichni ale trpěli vysokou úrovní C-reaktivního proteinu (CRP), která v těle indikuje zánět.

Studie představená o víkendu na sjezdu americké kardiologické společnosti v New Orleansu a publikovaná v odborném časopise The New England Journal od Medicine zjistila, že u lidí, kteří brali statiny, se riziko infarktu snížilo více než o polovinu. Pacienti byli rovněž téměř o polovinu méně náchylní k mrtvici nebo k srdečním onemocněním vyžadujícím chirurgické zákroky, jako je angioplastika nebo bypass. Závěry také uvedly, že u lidí, kteří brali statiny, se ve srovnání s kontrolní skupinou, které lékaři podávali placebo, o 20 procent snížila úmrtnost.

Statiny byly označené za natolik prospěšné, že místo pěti let mohla být studie uzavřena už po méně než dvou letech, uvedl The New York Times.

Vědci očekávají, že výsledky jim pomohou nalézt vodítko k řešení otázky, proč se infarkty a mrtvice stávají v polovině případů lidem bez vysoké hladiny cholesterolu.

„Výsledky mohou mít zcela jistě dopad na kardiologickou praxi ve Spojených státech,“ cituje list ředitelku národního ústavu pro nemoci srdce, plic a krve Elizabeth Nabelovou. Studie je podle ní „extrémně důležitá“ a může se stát mezníkem v oboru.

Mezi odborníky už vědecká zpráva vzbudila diskusi o tom, kdo by měl podstupovat krevní test ke kontrole výše CRP a za jakých okolností má osoba s vysokou hladinou proteinů brát statiny. Vzhledem k tomu, že srdeční onemocnění je komplexem nemocí ovlivněných mnoha rizikovými faktory, jako je kouření, vysoký krevní tlak nebo nadváha, většina vědců zastává názor, že u lidí, kteří nikdy netrpěli srdeční chorobou, by vysoký CRP sám o sobě neměl být důvodem pro předepsání statinu, uvedl list.

Výsledky výzkumu ukazují na bezpříkladné a mimořádně rychlé snížení rizika, citovala dnes televize CNN kardiologa Stevena Nissena. Podle něho je dnes pro léčbu statiny způsobilých 36 milionů Američanů. Dalších deset milionů by je mohlo brát na základě této studie. Odhady některých dalších expertů hovoří i o dvojnásobných počtech.

Pokud by statiny brali lidé s normální hladinou cholesterolu, ale s vyšší úrovní CRP, mohlo by se v USA za pět let předejít podle statistika Harvardovy univerzity Roberta Glynna čtvrt milionu infarktů, mrtvic, hospitalizací a úmrtí.

CNN zároveň upozornila, že zpráva poskytuje i mimořádné příležitosti pro farmaceutické firmy vyrábějící léky na snižování cholesterolu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.