Velká Británie dává přednost Silgardu

Ve Velké Británii bude Cervarix (společnosti GSK) nahrazen v očkovacím programu Silgardem. Od září 2012 budou lékaři dívkám nabízet pouze Silgard (v UK pod jménem Gardasil, MSD). Obě vakcíny jsou účinné proti vysoce rizikovým kmenům lidských papilomavirů (HPV 16 a 18) vyvolávajících v určitých případech karcinom děložního hrdla, ale Silgard chrání navíc proti dalším dvěma typům (HPV 6 a 11).

 

Ministr zdravotnictví Velké Británie prohlásil, že tomuto rozhodnutí předcházelo výběrové řízení, kde hrál podstatnou roli poměr nákladů ku prospěchu vakcinace. Podle ministra zdravotnictví je důležité poskytnout co nejširší ochranu.

Obě vakcíny jsou účinné proti vysoce rizikovým kmenům lidských papilomavirů (HPV 16 a 18) vyvolávajících v určitých případech karcinom děložního hrdla, ale Silgard (Gardasil) chrání navíc proti dalším dvěma typům (HPV 6 a 11), které jsou původci velmi nepříjemných genitálních bradavic, a navíc působí další změny v organizmu (například papilomatózu hrtanu a další vzácnější onemocnění). Silgard (na rozdíl od Cervarixu) je určen i pro chlapce.

Cervarix je účinný pouze proti dvěma typům HPV, tedy nikoli proti typům 6 a 11.

Vládní zmocněnec pro vakcinaci, David Salisbury, zdůraznil, že přehodnocení doporučení volby vakcíny předcházel rozsáhlý rozbor současné situace se zohledněním nových vědeckých poznatků a Silgard se stal proto vítězem. Nejde však o zásadní změny v celkové strategii prevence proti infekci HPV, řekl Salisbury.

V rámci britského programu je očkování proti HPV nabízeno všem dívkám ve věku 12 až 13 let, se záchytným programem do 18 let.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.