matka vyhazuje dítě do výšky

Vyhazování dětí do výšky může poškodit jejich zdraví

Při třesení nebo vyhazování dítěte do výšky hrozí trvalé poškození jeho zdraví. V Česku může být takto zraněno 20 až 30 dětí ročně, řekl Petr Gál z kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie Fakultní nemocnice Brno. O takzvaném syndromu natřásaného dítěte však podle něj spousta rodičů neví, není často znám ani odborníkům.

„To je syndrom, který vzniká tím, když rodiče třepou s dítětem nebo ho vyhazují do výšky,“ řekl Gál. Mohou tak nechtěně poškodit mozkové cévy a nervy. Týká se to především malých dětí do jednoho roku věku, ale projevit se může i u batolat. Problém je, že rodič poškození nepozná ihned, příznaky se vyvíjejí plíživě. Nejčastěji omezeným vývojem dítěte, psychomotorickou retardací, velmi obtížně se to vrací zpátky, uvedl.

Postižení vyvolává prudké zaklonění hlavy při třesení dítětem, podobné důsledky může mít vyhazování do vzduchu. Lze to přirovnat k čelnímu nárazu při dopravní nehodě. Při prudkém ohybu krční páteře se poškodí mozková tkáň vlivem nedostatečného prokrvení cév, hrozí též poranění nervů. Následkem je snížená hybnost, postižení smyslových funkcí a duševního vývoje dítěte, případně poruchy vědomí a křeče.

Data o počtu takto postižených dětí se podle odborníků shromaždují špatně, neboť rodiče natřásání dítětem často nepřiznají. Dítě s podezřením na syndrom by mělo podstoupit vyšetření zobrazovací technikou, například rentgenem, kvůli možným doprovodným zraněním. Zároveň by měl malého pacienta prohlédnout oční lékař a neurolog.

Počet 20 až 30 dětí, které takto mohou být ročně poškozeny v ČR, je stanoven jako přibližná hodnota podle výskytu v západních zemích, vysvětlil lékař.

I nervózní a nevyspaní rodiče by měli být při manipulaci s křičícím malým dítětem velmi opatrní. „Neměli by s ním (dítětem) třepat. Amerika je vychovávána systémem ‚don’t touch‘, nedotýkejte se dítěte, samozřejmě kromě hlazení a podobně,“ upozornil Gál, jenž by chtěl kvůli nízkému povědomí o syndromu prosadit preventivní informační kampaň.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.