Po nevhodném jídle pálí žáha, obtíž ale může být i příznakem refluxní choroby jícnu. Postihuje lidi všeho věku, častěji ženy. Pálení žáhy denně trápí 14 procent lidí, jednou za měsíc 44 procent, řekl vedoucí lékař gastroenterologického centra Nemocnice Na Homolce Karel Mareš.
„Vzhledem k častosti je refluxní choroba nejdražší nemocí trávicího traktu, na její léčbu se vydá nejvíc peněz,“ uvedl.
Při refluxní chorobě jícnu se vracejí žaludeční kyseliny a trávicí šťávy do jícnu nebo i do úst. Opakované dráždění sliznici jícnu poškozuje, může poškodit také hltan, hrtan a dýchací ústrojí a vyústit až v rakovinu. Vzestup šťáv do úst přispívá také k vyšší kazivosti zubů.
Refluxní choroba se projevuje pálením za hrudní kostí, obtížným polykáním a pocitem na zvracení. Pokud šťávy pronikají do dýchacích cest, projevuje se kašlem, dušností, chrapotem a záněty plic.
Za normálních okolností je dolní svěrač jícnu stažený a nedovolí, aby se trávicí šťávy vracely do jícnu. K poruše přispívají vedle nevhodného jídla a pití také některé léky na srdce, vysoký tlak či dýchání. Příčinou mohou být i poškozené nervy nebo kýla. Nemoc zhoršuje obezita.
Léčba začíná úpravou životního stylu. Pacient by měl jíst menší porce vícekrát denně. Neměl by uléhat s plným žaludkem a měl by vynechat citrusy, tučná a kořeněná jídla, česnek, čokoládu a kávu, sladké a sycené nápoje. Alkohol by neměl pít nalačno a neměl by kouřit. „To vše uvolňuje dolní jícnový svěrač, naopak příznivě působí bílkoviny, přispívají k jeho stažení,“ řekl lékař.
Doporučil nejíst ve spěchu a nehltat, jídlo je nutné pořádně rozžvýkat. Potíže ve spánku se omezí, když spáč má podloženou postel v místě hlavy, aby tekutina z jícnu stékala vlastní vahou do žaludku.
Když úprava životního stylu nestačí, dostane pacient léky na potlačení tvorby žaludečních šťáv. Někdy pomůže až operace, při níž chirurgové vytvoří kolem svěrače z povrchové vrstvy jícnu manžetu, ta jícen stáhne a zabrání návratu šťáv. Je-li vysoké riziko rozvoje rakoviny, postižená sliznice jícnu se musí odstranit.
Vložit komentář