Záněty, únava, křeče

Otázka

Je mi 27 let a před 4 roky jsem byla na urologii operována (OTIS) kvůli velice častým zánětům močových cest. Rok nato jsem otěhotněla, porodila a od té doby mám záněty každý měsíc. Nejhorší je, že už mě postihují i veliké gynekologické záněty a často mám v moči krev. Posledního půl roku jsem velice unavená, nechutná mi, mám křeče břicha a zad. Nejsem schopná ani normálně fungovat. Na urologii a gynekologii jsem byla nesčetněkrát, ale všude mi dají vždy jen léky nebo zaváděcí tablety a pošlou mě domů. Od minulého týdne je mi hůř – slabo a hrozně se potím. Mám 2 dcery, sedmiletou a dvouletou, kterým se nemůžu ani věnovat a narušilo mi to celý život. Už nevím, jak dál a hlavně kde najít někoho, kdo pomůže. Bojím se, aby z toho nebylo něco horšího – třeba selhání ledvin.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Operace podle Otise se provádí při zúžení močové trubice, která představuje překážku v odtoku moči, což vede právě k častým infekcím močových cest. Těhotenství a porod mohou „poměry“ v pánvi a močových cestách změnit. Opakované záněty a vaše potíže svědčí o tom, že opravdu není něco v pořádku, což bez podrobnějšího vyšetření nemohu blíže specifikovat. Určitě je zapotřebí nové podrobné vyšetření – optimální by bylo na specializovaném pracovišti uro-gynekologickém. Takové funguje například na gynekologicko-porodnické klinice FN Bulovka, v Ústřední vojenské nemocnici v Praze Střešovicích, na gynekologicko-porodnické klinice Všeobecné Fakultní nemocnice 1. LF, Praha 2.

Seznam urogynekologických pracovišť najdete na www.hyperaktivni-mechyr.cz (což není váš případ), ale ještě můžete zkusit zavolat na „urologickou“ linku 800 660 100 (všední dny od 16 – 20) hodin, kde radí zkušené urologické sestry, a požádat o pomoc. Raději konzultaci neodkládejte.