Dne 25. ledna 2009 jsem porodila ve Vítkovické porodnici v Ostravě syna Lukáše. Při porodu mi ho nakazili methicilin rezistentním stafylokokem (MRSA) – který byl zjištěn v nose, uších, v puse, na kůži a v očích. Hlavní problém jsou zatím oči. Zpočátku jsme měli Opthalmo Septonex, poté Opthalmo Framykoin, poté Fucithalmic a nyní Gentamycin. Žádné kapky a mastičky nepomáhají, neustále mu hnisají oči, nejhorší je to ráno, kdy je má „zalepené“ hnisem. Je ještě něco jiného, čím bych mu mohla pomoci? Od narození zatím nebyl ani proti ničemu očkován, nasazení Biseptolu v sirupu zatím vzhledem k věku oční lékař zvažuje. A ještě jeden dotaz, jak je to s přenosem MRSA na ostatní členy rodiny a okolí? Děkuji za pomoc.
MUDr. Marta Šimůnková:
MRSA (Methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus) je bakterie, která se nachází na nosní sliznici u 20 – 40% zdravých lidí a obvykle také na kůži, aniž způsobuje onemocnění. Za určitých okolností může způsobit infekční hnisavý zánět (i velmi těžký), který je obtížně léčitelný, protože MRSA vzdoruje mnoha antibiotikům. Jsou však stále určitá antibiotika, která na MRSA fungují a jsou pro nemocné s onemocněním způsobeným MRSA vyhrazeny. Obvykle bývá nutná celková léčba (i injekční). Před nasazením konkrétního antibiotika bude zapotřebí provést vyšetření – stěr sekretu (hnisu) a jeho bakteriologické vyšetření, jehož součástí je i stanovení citlivosti ke konkrétním antibiotikům. Léčba by měla probíhat ve spolupráci očního lékaře a pediatra.
Samotný nález MRSA není nutně projevem onemocnění. Může se jednat o pouhé nosičství, tj. osídlení sliznic nebo kůže touto rezistentní formou stafylokoka. V takovém případě stafylokok svým nositelům žádné potíže nedělá a neohrozí ani zdravé osoby v okolí. Proto s největší pravděpodobností rodinu a okolí neohrozí. Pozor by si měly dát jen osoby s porušeným kožním povrchem (veškeré rány, ekzém).