Štíhlou linii pomůže udržet moderní antikoncepce

Která žena by nechtěla být štíhlá? Tento trend je stále „in“. Nejde o to být vyhublá na kost, ale stanovit si optimální hmotnost s ohledem na věk, a tu si bez jakýchkoli radikálních kroků udržet. Pomocníkem v těchto snahách může být i moderní antikoncepce.

Na jaře se zbavujeme tukových zásob

Nejen o vánocích, ale obecně v zimním období tíhneme ke kaloricky bohatým jídlům a určité lenosti. Po zimě ale přichází jaro a postava si žádá určité úpravy. Potřebujeme-li zhubnout, je nutné si stanovit reálné cíle i způsob, jak toho dosáhnout. Optimální je, když se obrátíme na odborníky. Vysloveně obézní se mohou poradit s obezitologem, ostatní se mohou svěřit do péče trenérů a výživových poradců.

Nejen zhubnout, ale novou hmotnost si udržet

Tomu je třeba přizpůsobit životní styl. Pokud „držíme“ dietu (i účinnou) jen proto, abychom ji jednoho dne zase „pustili“, máme po čase ztracené kilogramy nazpátek a k nim ještě další navrch, takový je zákon jo-jo efektu. Někdo hubne rychleji, jiný pomalu. Podílí se na tom individuální „rychlost“ metabolismu a tělesná konstituce. Je třeba mít na zřeteli, že „ideální míry“ modelek nejsou „ideálními proporcemi“ většiny žen. Optimální stav je takový, kdy se žena cítí nejlépe jak po tělesné, tak duševní stránce – a to bez ohledu na hodnoty BMI (Body Mass Index).

S duševní a tělesnou pohodou souvisí i výběr antikoncepce

„Nechci přibrat na váze,“ říkají často žadatelky o předpis hormonální antikoncepce. Moderní přípravky těmto požadavkům vycházejí maximálně vstříc.

Vliv hormonální antikoncepce na přibývání na váze patří mezi nejstarší mýty. Pochází z doby prvních pilulek s vysokým obsahem hormonů, které výrazněji ovlivňovaly zadržování vody v těle, čímž přibývaly i kilogramy. I moderní přípravky kombinované hormonální antikoncepce obsahují estrogeny (v naprosté většině v daleko menším množství), které u citlivých žen vedou k zadržování vody. Pak je dobré zvolit pilulku obsahující drospirenon. Je to jediný gestagen (po estrogenu druhá složka kombinované hormonální antikoncepce) s antimineralokortikoidním účinkem, který působí proti tomuto jevu.

Co vše drospirenon umí

Kromě vymizení cyklických přírůstků hmotnosti snižuje napětí v prsou, mizí pocity nadýmání, otoky nohou, bolesti břicha, hlavy apod. Díky možnosti výběru dávkování estrogenu je možné, aby hormonální antikoncepci s obsahem drospirenonu užívaly všechny ženy v reprodukčním věku. Tento gestagen má také antiandrogenní účinky, které se dají využít v léčbě mírné a středně těžké akné. Ovlivňuje i náladu, což uvítají ženy trpící premenstruačním syndromem. U některých žen navozuje pocit duševní pohody (well-being). I tento efekt se dá využít při odbourávání kilogramů.

Drospirenon je obsažen například v přípravcích YAZ, Yadine. YAZ má navíc výjimečný dávkovací režim 24 + 4 (24 tablet s hormony a 4 tablety bez hormonů).

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.