Zeleným zákalem trpěli Jan Lucemburský či Galileo Galilei, v současnosti jím v Česku trpí čtvrt milionu lidí. Nemoc zvaná plíživý zloděj zraku je druhou nejčastější příčinou slepoty. Problém je v tom, že zpočátku nemá žádné příznaky. Mnoho lidí se o ní dozví, až když je jejich zrak nevratně poškozen. Proti zelenému zákalu se však dá bránit – důležité jsou pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře.
Česká glaukomová společnost doporučuje, aby si lidé po dosažení 45 let nechali u očního lékaře alespoň jednou za dva roky vyšetřit zrak. Zdravotní pojišťovny toto vyšetření hradí. Včasná léčba může postup nemoci zpomalit a člověku zrak zachovat.
Glaukom, tedy zelený oční zákal, souvisí se zvýšeným nitroočním tlakem. Ten vzniká nahromaděním velkého množství nitrooční tekutiny v oku. Pro glaukom je charakteristická postupná ztráta zorného pole. Nejprve jsou to jen malé výpadky v zorném poli, postupně zmizí i periferní vidění.
Riziko onemocnění roste s věkem. Vliv má také dědičnost. Vědci již našli několik genů, které k nemoci přispívají. Riziko je větší, pokud má zelený zákal někdo z rodiny, více jsou ohroženi lidé silně krátkozrací a s nízkým krevním tlakem. Častěji onemocní ti, kteří utrpěli zranění oka.
Glaukom lze léčit operativně. Přední český operatér Martin Fučík z pražské oční kliniky považuje za nejúčinnější operaci klasickou trabekulektomii, při níž se vytvoří štěrbinový otvoru ve stěně oka, jím pak odtéká nadbytečná tekutina. Při operaci užívá Fučík speciální steh, který umožňuje provádět ji ambulantně.
Fučík je řazen do pětice očních mikrochirurgů s největším počtem zákroků v Česku. Je autorem řady odborných publikací a statí zabývajících se zejména diagnostikou a léčbou glaukomu.
Vložit komentář