Ženy s plnějšími rty podle vědců vypadají mladší

Ženy, které mají plnější a pevnější rty, vypadají mladší, než ve skutečnosti jsou. Dokonce i ženám s několika vráskami nebo prošedivělými vlasy mohou plné rty odebrat několik let. Uvádí se to ve studii, která byla uveřejněna v časopise PLoS One.

Studie, do níž bylo zahrnuto 250 žen, včetně několika dvojčat, odhaluje, že tenké rty jsou spíše genetickým rysem než výsledkem vlivu životního prostředí.

Vědci u žen kolem šedesátky zjistili velké rozdíly ve velikosti rtů. Růžová část nejtenčích rtů měřila tři milimetry od horního okraje horního rtu k dolnímu okraji spodního rtu, zatímco nejplnější rty mezi šedesátnicemi měřily 2,2 centimetru.

Dalšími znaky prozrazujícími stárnutí, které jsou zřejmě geneticky dány, jsou šedivějící vlasy. Ale vrásky, pokožka poškozená sluncem a stařecké skvrny jsou ovlivňovány jak genetickými faktory, tak životním prostředím.

„Když jsme identifikovali lidi, kteří vypadají na svůj věk mladší, zarazil nás rozdíl v jejich rtech,“ řekl spoluautor studie David Gunn.

„Je to rys, který je přísně geneticky dán a relativně snadno měřitelný.“

Experti vědí, že rty dosahují největšího objemu v časné dospělosti. U mnoha lidí se rty začínají zmenšovat mezi třicátým a čtyřicátým rokem a mohou vizuálně přidávat na věku.

I když operační řešení a vpichování botoxu mohou být efektivní cestou ke zvětšení velikosti rtů, experti se rozcházejí v názoru na to, zda je to přesvědčivý rozdíl. Problémy mohou být také s kolagenovými nebo silikonovými implantáty.

Ženy středního nebo vyššího věku mohou podle Gunna implantáty do tenkých rtů dosáhnout jen malého efektu. „Vypadá to podivně, když se nepočítá s vrásčitou tváří,“ řekl.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.