AFP: Nizozemské centrum pro alkoholiky vyhání ďábla belzebubem

Léčící se alkoholička Janetta van Bruggenová se pohodlně usadí na židli, zapálí si cigaretu a lokne si z oroseného žejdlíku. Je to její šesté pivo od snídaně na klinice, píše agentura AFP. Tato jednapadesátiletá žena je jednou z 19 pacientů nizozemské kliniky, kde mohou bezdomovci alkoholici pít pivo v omezeném množství, aby se udrželi ve stavu lehkého opojení.

„Od zítřka budu pít méně,“ prohlašuje a mrkne přitom okem. Přistoupí k jakémusi pultu, kde zaplatí 40 eurocentů (asi deset korun) za půl litru piva, které se právě vyňaté z ledničky a dobře vychlazené nalévá do velkých sklenic.

Centrum Maliebaan v Amersfoortu asi 50 kilometrů jihovýchodně od Amsterodamu, které zahájilo provoz v roce 2009, dovoluje svým pacientům vypít ve svých prostorách až pět litrů piva denně. Mezi každým půllitrem musí být hodinová přestávka.

Obyvatelé centra tak měsíčně celkem vypijí téměř 4000 lahví piva, které se nakupuje od velkoprodejce.

„Naším hlavním cílem je odnaučit je ‚binge drinking‘,“ periodickému pití, vysvětluje psychiatr kliniky Eugene Schouten. Domnívá se, že jeho centrum testuje tuto metodu, která přišla z Kanady, jako první v Evropě.

Centrum léčí nejtvrdší alkoholiky ve městě, ty, kdo nemají rodinu, práci, domov a hlavně žádnou motivaci, aby s pitím přestali, konstatuje Schouten. První půllitr piva si mohou dát ráno v půl osmé a pak musejí hodinu počkat, než si mohou dát další. Bar zavírá v půl desáté.

„Umožňuje nám to udržet v jejich krvi stálou hodnotu alkoholu, která vyvolává lehké opojení,“ vysvětluje šéf lékařského týmu Pieter Puijk. „Mají jasnější hlavu a můžeme s nimi pracovat. Jejich chování zůstává pod kontrolou,“ zdůrazňuje.

„Potřeba pít u nich stále přetrvává, ale zmírňujeme ji různými aktivitami, jídlem a léčbou,“ uvádí Puijk.

Pacienti si mohou zahrát biliár nebo karty, dívat se na televizi nebo si jen tak sednout a povídat si, se sklenkou v ruce.

„Nikdo je tu neruší, navíc jsou ve společnosti sobě rovných,“ zdůrazňuje Puijk.

Pacienti, 15 mužů a čtyři ženy, kteří jsou alkoholiky více než deset let, dostávají denně vitamíny a léky, které jim pomáhají v noci, kdy jim alkohol chybí.

„Cítím se tu bezpečně,“ prohlašuje pětačtyřicetiletá Marjan Krygerová, usazená před velkým pivem. „Dřív jsem neměla kam jít. Tady si můžu dát ráno pivko a nikdo se mi neposmívá a nikdo mi nenadává,“ dodává.

„Nesmíme se tu cítit moc doma, to bychom pak nikdy neodešli,“ varuje osmadvacetiletý Bob van Deuveren. Chce si tu pouze zvyknout pít méně, aby si mohl pořídit rodinu a dům.

Čtyřiadvacetiletý Kees de Bruyn, zaměstnanec centra, zase zdůrazňuje, že lidi nelze k ničemu nutit. Přiznává, že k této metodě měl zpočátku nedůvěru, než viděl výsledky: lidé pijí stále méně a nenalijí do sebe velké množství alkoholu najednou.

„Nebudou z nich nikdy příkladní občané,“ upozorňuje Eugene Schouten. „Ale takto budou mít více chuti do života, budou méně narušovat veřejný pořádek a jejich zdraví na tom bude lépe.“

Centrum, které financuje především radnice v Amersfoortu, nemůže zabránit svým pacientům, aby se napili venku. Dělají to ale jen tři čtyři z nich, říká Schouten. „Jestliže se vrátí opilí, pivo jim už nenalijeme,“ upřesňuje.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.