Amblyopie–porucha oslabení zraku v jednom oku, často označované jako “líné oko”, je především u kojenců a dětí, ale může také nastat u dospělých. Amblyopie není nakažlivá ani geneticky přenositelná. Amblyopie vzniká důsledkem poruchy vývoje vidění, kdy je potlačen zrakový vjem u postiženého oka. Bývá většinou jednostranná. Dochází k preferenci jednoho oka a druhé se oslabuje. Může také nastat, když je jedno oko mnohem více krátkozraké než druhé, nebo když jedno oko šilhá či jinak vybočuje.
Přinutit malé děti přijmout léčbu může být těžké. A při tom je tak důležité, aby se dítě léčilo nejpozději do 8. roku věku, aby se zabránilo, díky vývoji mozku, slepotě. Léčí se klapkou přes oko. Mnoho dětí, ale klapku nechce nosit, stydí se, nebo se mu smějí kamarádi a dítě to frustruje.
Nedávná studie zjistila, že 1 ze 4 děti cítí úzkost před použitím oční kapky, a téměř 15% ji odmítá nosit. Jak oční kapky a oční clony pracují na základě způsobu zablokování vidění u zdravějšího oka, a tak nutí mozek se spolehnout na tzv líné oko. Během tohoto procesu se zlepšuje vidění, ačkoli mnohé děti potřebují brýle na lepší oko.
Digitální brýle
Konstruované elektronické brýle dokáží kombinovat korekci zraku s okluzí. Čočky mohou být regulovány, aby se přizpůsobily dítěti.
Vzhledem k tomu, že čočky displeje jsou z tekutých krystalů (LCD), mohou být naprogramovány tak, aby se měnila okluze vidění v levé nebo pravé části oka v různých časových intervalech. Stejně tak je možné postupně zneprůhlednit jedno oko. Tato „digitální úprava“ je první nová účinná léčba pro líné oko za půl století.
Vědci z Glick Eye Institute Indiana University nedávno testovali účinnost digitálních okluzních brýlí v porovnání s účinností okluzní
náplasti. V randomizované klinické studii zkoumali 33 dětí s vadou líné oko, ve věku 3-8, kteří nosili brýle pro korekci vidění. Jedna skupina měla na sobě náplast po dobu 2 hodin denně. Druhá měla na sobě okluzní brýle značky Amblyz ™ po dobu 4 hodin denně. Ve studii čočka brýlí přes líné oko přešla od jasné po neprůhlednou každých 30 sekund. Po 3 měsících obě skupiny dětí, ukázaly stejné zlepšení v líném oku.
Dr. Daniel Neely, profesor pediatrické oftalmologie na Indiana University, který vedl studii, říká: „Když mluvíte s dospělými, kteří podstoupili léčbu amblyopie v dětství, řeknou vám, že mít na sobě náplast byla vůbec ta nejhorší věc na světě. S těmito digi brýlemi, se dítě učí, namáhat i postižené oko, které je po 30 vteřinách plně zodpovědné za zrak. Pro rodiče, kteří dosud bojovali s kapkami nebo se slepováním a nalepováním náplasti mohou být skvělou alternativou. “
US Food and Drug Administration (FDA) (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA) schválil Amblyz™ brýle jako zdravotnický prostředek. Jsou k dispozici v USA u optiků za kolem $ 450. Výzkum byl zveřejněn na 119. výročním zasedání Americké akademie oftalmologie v Las VEGAS v půlce listopadu v rámci akce AAO 2015. ( Americká akademie oftalmologie je akreditována Radou pro akreditaci dalšího vzdělávání ve zdravotnictví (ACCME) a má za úkol zajistit pokračující medicínské vzdělání pro lékaře).
Nedávno jsme psali o brýlích, které si mohou uživatelé – děti z rozvojových zemí, sami nastavit pomocí korekce tekutiny v čočkách, nyní, několik dnů na to, nám věda nabízí další brýle, které dokáží pomoci dětem s dalším zrakovým problémem. No není to báječné?
Vložit komentář