ženy v přechodu

Antikoncepce kolem klimakteria

Mladé dívky již berou antikoncepci jako součást životního stylu, ale jejich matky či starší kamarádky bohužel nikoli. Přitom je žádoucí, aby se žena chránila před nechtěným těhotenstvím po celou dobu svého plodného období – tedy do menopauzy.

Po třicátém pátém roce je sice pravděpodobnost otěhotnění v porovnání s dvacetiletou ženou mnohem nižší, ale teprve po menopauze je vyloučeno. Nejde jen o sociální důvody, ale často i zdravotní. Ať se snažíme žít aktivním a zdravým životním stylem, po čtyřicátém roce se choroby objevují častěji. Pro část žen může být těhotenství, zejména má-li již děti, neadekvátním zdravotním rizikem. Je-li žena zdravá, těhotenství a porod zvládne i v tomto věku. Otázkou je, zda-li to je její přání.

V posledních patnácti letech se zvýšil věk, kdy ženy přivádí své děti na svět. Čtyřicetiletá matka-prvorodička, která by byla před dvaceti lety raritním případem, dnes není vzácností. Druhou stránkou problému je, že po třicítce začne plodnost ženy klesat, po třicátých pátých narozeninách prudčeji a ve čtyřiceti letech je pravděpodobnost otěhotnění jen zlomkem dvacetileté ženy. Pokud si žena přeje mít děti, není tedy právě moudré odkládat mateřství příliš dlouho. V současnosti však přibývá žen, do jejichž životních plánů mateřství nezapadá. Je to jejich rozhodnutí, čemu se chtějí věnovat. Je pravda, že jsou povahy a profese, které se s mateřskými povinnostmi doslova vylučují.

„Antikoncepční přípravky lze využít pro management prvních příznaků klimakteria. Pilulky s nízkým obsahem hormonů doplní hladinu ubývajících estrogenů a druhá složka – jeden z deseti v současnosti používaných syntetických progestinů – příznivě ovlivní stav děložní sliznice (endometria) tak, že „nepřerůstá“, a tudíž nedochází k nadměrnému krvácení. V tomto období může zdravá žena užívat pilulky s nízkým obsahem estrogenů (například Minesse, Mirelle, Yasminelle).

V managementu příznaků menopauzy lze s velkou výhodou využít i již zmíněný nitroděložní systém s hormonem (Mirena), a to i u žen, které ze zdravotních důvodů nemohou užívat estrogeny. Progestin – levonorgestrel, který se ze systému uvolňuje, chrání endometrium před nadměrným růstem. Tím zmírňuje krvácení. Když se objeví příznaky klimakterického syndromu (k tomu může dojít třeba po 40. narozeninách i dříve) takového stupně, že vyžadují léčbu, pak stačí doplnit jen estrogeny (pokud neexistuje jejich kontraindikace) – třeba v náplasti, gelu, implantátu nebo tabletkách s optimalizovaným množstvím estrogenu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.