Doc. Oldřich Vinař vysvětluje, co je to fobie a jak vzniká.
Pro někoho je nepodložená úzkost, panika – čili fobie – směšná. Na druhou stranu lidé, kteří si některou z fobií s sebou nesou životem, se často doopravdy velmi trápí. Fobie je o to nepříjemnější, že si člověk uvědomuje nesmyslnost své úzkosti a přesto s ní svou vlastní vůlí nic nesvede.
Odkud přijde fobie
Nelze opomenout vrozené dispozice nebo prožité trauma. Často ale stačí mít úzkostlivého rodiče. Někteří u svých potomků dokážou fobii probudit nebo vypěstovat. Dítě se pak i v dospělosti bojí zvířat, věcí nebo situací a ze všech sil se jim snaží vyhýbat. Pokud se mu to daří, úzkost nepociťuje.
Fobií je nepřeberné množství
Nejznámější je asi klaustrofobie – strach z uzavřeného prostoru, nebo arachnofobie – strach z pavouků. Některé zdroje uvádějí například také strach před vysycháním míchy – tabofobie, strach z čarodějnic a kouzelnictví – wiccafobie nebo strach ze všeho – panofobie/pantofobie. Výčet dosud známých fobií dávno překročil stovku a stále přibývají nové. Existuje strach z čehokoli, co jen člověka napadne.
Jak na fobii
Jestliže člověk trpí strachem z létání, jezdí prostě na dovolenou autem nebo jiným dopravním prostředkem s výjimkou letadla. Pokud by ale například učitel trpěl úzkostí z přednášení, neměl by jinou možnost, než změnit profesi. V takovém případě, kdy nám fobie způsobuje v životě limity, je lepší konzultace s odborníkem, psychologem nebo psychiatrem. Může nabídnout například tzv. kognitivně-behaviorální neboli expoziční terapii. Člověk je při ní postupně vystavován situacím, kterých se obává. Intenzita se postupně zvyšuje tak dlouho, až úzkost poklesne. V případě potřeby jsou tu i léky.
Vložit komentář