AUDIO: Když se řekne fobie

Doc. Oldřich Vinař vysvětluje, co je to fobie a jak vzniká.

Pro někoho je nepodložená úzkost, panika – čili fobie – směšná. Na druhou stranu lidé, kteří si některou z fobií s sebou nesou životem, se často doopravdy velmi trápí. Fobie je o to nepříjemnější, že si člověk uvědomuje nesmyslnost své úzkosti a přesto s ní svou vlastní vůlí nic nesvede.

Odkud přijde fobie

Nelze opomenout vrozené dispozice nebo prožité trauma. Často ale stačí mít úzkostlivého rodiče. Někteří u svých potomků dokážou fobii probudit nebo vypěstovat. Dítě se pak i v dospělosti bojí zvířat, věcí nebo situací a ze všech sil se jim snaží vyhýbat. Pokud se mu to daří, úzkost nepociťuje.

Fobií je nepřeberné množství

Nejznámější je asi klaustrofobie – strach z uzavřeného prostoru, nebo arachnofobie – strach z pavouků. Některé zdroje uvádějí například také strach před vysycháním míchy – tabofobie, strach z čarodějnic a kouzelnictví – wiccafobie nebo strach ze všeho – panofobie/pantofobie. Výčet dosud známých fobií dávno překročil stovku a stále přibývají nové. Existuje strach z čehokoli, co jen člověka napadne.

Jak na fobii

Jestliže člověk trpí strachem z létání, jezdí prostě na dovolenou autem nebo jiným dopravním prostředkem s výjimkou letadla. Pokud by ale například učitel trpěl úzkostí z přednášení, neměl by jinou možnost, než změnit profesi. V takovém případě, kdy nám fobie způsobuje v životě limity, je lepší konzultace s odborníkem, psychologem nebo psychiatrem.  Může nabídnout například tzv. kognitivně-behaviorální neboli expoziční terapii. Člověk je při ní postupně vystavován situacím, kterých se obává. Intenzita se postupně zvyšuje tak dlouho, až úzkost poklesne. V případě potřeby jsou tu i léky.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.