„Hlavní výhodou moderních přístrojů na novém operačním sále neurochirurgie je to, že zvyšují bezpečnost neurochirurgických operací pro pacienty. Lidský mozek je orgán, který je asi jedním z nejsložitějších v přírodě vůbec a z toho logicky vyplývá, že při operacích v této oblasti pro nemocné existují určitá rizika,“ vysvětlil neurochirurg MUDr. Jan Klener a doplnil:
Po dlouhých přípravách se během roku 2008 za podpory vedení Nemocnice Na Homolce a Ministerstva zdravotnictví ČR podařilo vybudovat polyfunkční sálový komplex, který reprezentuje nejmodernější trendy současné neurochirurgie.
Unikátnost renovovaného operačního traktu není jen ve vlastním technickém vybavení, ale především v možnosti vzájemného propojení jednotlivých přístrojů. Jejich jednotlivé schopnosti se tak kombinují, což pacientům přináší vyšší úroveň přesně cílené a maximálně efektivní léčby. Prioritou je bezpečnost pacientů provázená snahou o jejich co nejmenší nepohodlí spojené s podstupovanými zákroky.
Vybavení operačního komplexu
- Intraoperační magnetická rezonance je ústředním prvkem sálového traktu. Umožňuje přesné zobrazení a funkční vyšetření operované tkáně přímo v průběhu operace (odtud název intraoperační nebo také pooperační MR). Optimální umístění přístroje pro magnetickou rezonanci v komplexu operačních sálů a těsně navazující neurochirurgické jednotky intenzivní péče umožňuje také okamžitou a přesnou diagnostiku nejen pro operatéry na sále, ale i pro personál intenzivní péče bez nutnosti převážet pacienta na vyšetření do jiné části nemocnice.
- Současně přístroj pro MR kooperuje s třemi neuronavigačními systémy. Jejich hlavní úlohou při operaci je přesná orientace v oblastech mozku, kde není dostatek viditelných orientačních bodů. S nadsázkou se dá použít přirovnání k použití GPS systému při orientaci v terénu.
- Operační mikroskop je nejvýznamnější mikrochirurgický nástroj, který umožňuje především dokonalé zobrazení, potřebné zvětšení a osvětlení operačního pole. Je nutným předpokladem přesné práce neurochirurga. Supermoderní mikroskop instalovaný v novém operačním komplexu navíc umožňuje propojení s navigačními systémy a dvě zcela nové metody intraoperačního (v průběhu operace) fluorescenčního zobrazení.
- Fluorescenční videoangiografie mozkových cév znamená zásadní krok v cévní mikroneurochirurgii zejména mozkových aneurysmat (výdutí). Uživatelsky jednoduché a pro nemocného zcela nezatěžující zobrazení náplně cévních struktur v operačním poli minimalizuje možnost obávaných ischemických komplikací (nedokrevnost mozku) a ověřuje dokonalé vyřazení krevního toku do patologických cévních výdutí. Metoda má svůj význam i v operativě tepenně-žilních malformací (cévních „uzlů, spletenců“) a mozkových by-passů.
- Fluorescenční zobrazení nádorové tkáně u obtížně odlišitelných nádorů v operačním poli. Po tabletovém podání fluorescenční látky před operací dojde k fluorescenčnímu obarvení nádorové tkáně v operačním poli a tuto – jinak prakticky neodlišitelnou patologickou tkáň – lze pak bezpečně odstranit.
Součástí komplexu operačních sálů jsou i další technologie patřící ke „zlatému standardu“ výbavy moderního neurochirurgického pracoviště. Jedná se o:
- ultrazvukové aspirátory usnadňují odstraňování mozkových nádorů, šetří cévní struktury a umožňují minimální manipulaci s nervovými strukturami
- elektrofyziologický monitoring spolu s
- funkční magnetickou rezonancí zvyšuje bezpečnost operací v důležitých oblastech mozku a míchy
- endoskopický systém umožňuje minimálně invazivní operace v některých oblastech nervového systému
Rozsáhlý spondylochirurgický program neurochirurgického oddělení pokrývá téměř celé spektrum chirurgické léčby onemocnění páteře.
Vložit komentář